„Jde o projekt, který ověří nové technologie a výrobní postup. Mohly by být klíčem pro výrobu snadno přizpůsobitelných prefabrikátů ve stavebnictví,“ říká Milan Hulínský z Technologické agentury České republiky (TA ČR). Výroba prostřednictvím robotů navíc umožní dosáhnout správné pevnosti, tepelné izolace a vzhledu. Agentura projekt podpořila dotací víc jak 3,5 milionu korun.

Odpadní materiál - především termoplasty, o které většinou není zájem, může najít nové využití.

Vlakové nádraží v Třebíči.
Železniční stanici v Třebíči čeká největší oprava za sto let

Termoplast je při vyšších teplotách tvárný a po ochlazení se opět stane pevným. Dělají se z něj například netříděné PET lahve či různé obaly.

Řešení může být brzy na světě

Vývojáři se zabývají zmíněnou výrobou prefabrikátu. „Zjednodušeně řečeno je při ní materiál nanášen v tenkých vrstvách 3D tiskem, dokud není výrobek hotový. Ve výsledku může konkurovat nejen cenou, ale především sníží ekologickou zátěž,“ vysvětlil Petr Konvalinka, předseda TA ČR. Zásadní je znát přesnost mísícího poměru vstupních surovin.

Brzy by mohlo být na světě řešení, kdy se využijí i například drcené polyethyleny, polypropyleny, odpadní sklo nebo skelná a uhlíková vlákna. Za řadou chemických pojmů se skrývá šance, že velké množství odpadu, které lidé produkují, bude zase smysluplně zužitkované ve stavebnictví i v nových trendech architektury. Z materiálu se dá dělat například zahradní nábytek.

Cestování vlakem. Ilustrační foto.
Rychlovlak či policejní polygon. Babišův plán je i pro Vysočinu plný projektů

A jak se zapojuje třebíčská Via Alta? „Reálná poptávka po produktech z recyklovaného termoplastu je. Dá se využít i mimo stavebnictví. Začínáme stavět linku v Polsku a v severočeském Ústí nad Labem,“ uvedl jednatel společnosti Jakub John. „Jsme dodavatel technologie. Linku stavíme pro zákazníka, který už ví, že bude mít odbyt. Zpracují se tam ročně jednotky tisíc tun termoplastu,“ odpověděl na dotaz Deníku, zda je o takové výrobky zájem.