Ta se blíží, radnice se na ni začala připravovat. „Nejdřív musíme mít celý historický objekt zaměřený. Dům je starý, má spoustu zákoutí. Rádi bychom možná ještě letos zadali vypracování ideové studie, která bude směřovat k několika variantám využití objektu. To by mohlo být hotovo do konce příštího roku, pokud vše dobře půjde. A pak připravené varianty předložíme veřejnosti, která odpoví, co by si v Národním domě v budoucnu představovala,“ vysvětlil třebíčský starosta Pavel Pacal.

Sál s nejlepší atmosférou

Aby nedošlo k mýlce – v Národním domě se bude i po opravách provozovat kultura. V objektu je spousta místností a částí, o kterých se možná ani neví. A kdyby se propojily a dalo se jim další funkční využití, mohl by vzniknout zajímavý a ucelený kulturní komplex s úplně novým duchem. Národní dům má v současnosti v provozu především sál, který je - co do atmosféry - v Třebíči bezkonkurenční. Dále je v přízemí infocentrum, ve dvoře pak cyklopoint a Galerie Franta s díly třebíčského rodáka, renomovaného malíře Františka Mertla. „Ale je také nádvoří před Galerií Franta, průchod ke kostelu sv. Martina,“ naznačil starosta Pacal.

Jiří Ryšavý: Neděle na skládce odpadu, olej, 2018.
Pole bránící se podivné privatizaci. Výstava čerpá ze záhonů ironie

V ideálním případě by rekonstrukce podle jeho slov mohla začít v roce 2022. „Určitě to ale nebude akce za pár milionů. Bude to drahé a my budeme koukat na mimorozpočtové zdroje, otevírají se například Norské fondy. Není vyloučeno, že opravy proběhnou na etapy,“ poznamenal starosta. Do celé mašinerie příprav určitě promluví také památkáři.

Národní dům vs hotel Habsburg

Národní dům si Češi postavili na horní straně Karlova náměstí, aby se měli kde scházet. Radnice nakonec svolila, aby se zabrala rovněž ulička, která vedla ke kostelu svatého Martina a byla ostudou města. V rekci na „českou“ stavbu si Němci naproti na dolní straně náměstí vybudovali hotel Habsburg, kde se dělaly německé akce a působily německé spolky.

Od otevření 29. října 1871 se stal Národní dům – v minulosti nesl název i Besední dům – oblíbeným místem pro divadla, plesy, uvnitř se konala důležitá shromáždění – například když se v roce 1918 vyhlašoval vznik samostatného Československa. Za první světové války byl uvnitř lazaret. Po druhé světové válce tam zasedal mimořádný lidový soud. Po roce 1989 dokonce v přízemí nějaký čas fungovala banka.

Národní dům má za sebou několik dílčích rekonstrukcí. Poslední větší se uskutečnila v roce 2014, kdy se budovala zmíněná Galerie Franta. Pak se dělal bezbariérový výtah. Nyní se rekonstruuje zadní část nádvoří před cyklopointem.