„Máme ve správě 60 kilometrů komunikací v Třebíči, k dispozici třicítku lidí, když přijde kalamita, jsme všichni v terénu,“ nastínil situaci majitel Čikomu Miroslav Sochor. Na zimní údržbě se ještě podílejí Lesoparky Jiří Vejdovský, Park, ZD Ptáčov a soukromý zemědělec Neumann z Okřešic. Tuto čtveřici koordinuje dispečink Čikomu. Dispečeři vykrývají od 1. listopadu do konce března služby po celých dvacet čtyři hodin. Firmy jsou městem placeny až za odvedenou práci.

Na zimní nadílku je v Třebíči vyčleněno šestadvacet různých strojů. Přičemž komunikace jsou rozděleny do čtyř tříd odstupňovaných podle časového limitu, dokdy od konce sněžení musejí být odklizeny. Nejurgentnější místa mají být ošetřena do čtyř hodin.

Solí se pouze trasy MHD a některá zvlášť nebezpečná místa. Pro zbytek je určen inertní posyp – písek, štěrk a podobně. Soli je letos k dispozici 400 tun, inertu 2000 tun.

„Chodníky, které máme ve správě, totiž solit nesmíme,“ objasnil Alois Krčál, šéf odboru komunálních služeb třebíčské radnice. Posypový materiál je mimo jiné i ve sto třiceti kontejnerech rozmístěných po městě.

„Důležité je pro informovanost veřejnosti připomenout, že průtahy městem, jako je ulice Bráfova či Velkomeziříčská, pod naše kompetence nespadají. Ty má na starosti Správa a údržba silnic,“ konstatoval Miroslav Sochor.

Narážka na využití lidí určených na veřejně prospěšné práce vzbudí pouze všeříkající úsměv na rtech zainteresovaných a znějí výhrady jako: nespolehlivost, špatná pracovní morálka, neschopnost.

Dva pracanti, kteří pravidelně usedají za volant a odklízejí kalamitu, se shodují: „Člověk někdy žasne, kde všude jsou lidi schopní zaparkovat a jak se projektanti dokážou vyřádit, když vymýšlejí šířku a tvar ulic.“ Dle jejich slov příkladem absolutního zoufalství jsou ulice Zahraničního odboje, Okružní, Novodvorská i třeba Obránců míru. „O šířce průjezdu 3,5 metru se nám často může jenom zdát,“ poukázal řidič Vladimír Malena. Ti, kdo se úklidem ulic zabývají, mají často chuť arogantní řidiče posadit do vozu údržby a říct jim: „No tak si to zkus, frajere!“

A zainteresovaní se shodují ještě v jedné věci – lidem vždycky dva tři týdny trvá, než přehodí myšlení na zimní režim.