Aktuálně to hrozí na východě Třebíčska. Pro Rapotice, do kterých pitnou vodu distribuuje Vodárenská akciová společnost s provozem v Rosicích, už dokonce platí výzva, aby lidé spotřebu životodárné tekutiny omezili. „Co si budeme namlouvat, významnou roli v tom hrají bazény. Vždyť mají objem pět i deset kubíků," zamýšlel se rapotický starosta Jiří Bechný.

Lidé by prý měli mírnit i intenzitu zálivky svých zahrádek a záhonů. „Bohužel, vody zas tak moc není. Jde ale o preventivní opatření, žádné výpadky dodávek jsme zatím nezaznamenali," poznamenal Bechný.

Menší množství vody před letošním rokem předpovídal místopředseda třebíčských zahrádkářů Miroslav Muška. Suchá totiž nebyla jen zima, ale i předešlý podzim. „Pořídil jsem si dvousetlitrové soudky na dešťovou vodu a navíc jsem omezil pěstování zeleniny, která potřebuje hodně vody. Týká se to hlavně košťálovin, třeba květáku," podotkl.

Vody ve vlastní studni má prozatím dostatek. „Díky květnovým dešťům se hladina zvedla, stále to ale není ideální," upozornil.

Třebíčská divize Vodárenské a. s. zatím žádné problémy s dodávkami neeviduje. „Po mírné zimě sice pozorujeme u heraltického zdroje snížené množství vody. Nedávné deště mu ale pomohly a v celkové bilanci, do které patří zásobování nejen z Heraltic, ale také z Vranova a Mostiště, jsme na tom s dodávkami dobře," řekl ředitel Vodárenské a. s. v Třebíči Jaroslav Hedbávný.

Žádná regulační opatření zatím třebíčští vodaři tak jako na Rosicku neplánují. „Rapotice spravuje divize Brno-venkov, což je specifická oblast. Tržní síla obyvatel je tam vyšší a tím je zvýšena i spotřeba vody. Nejspíš proto tam může docházet k problémům," řekl Jaroslav Hedbávný.

V obcích a městech, které třebíčská Vodárenská akciová společnost spravuje, podobné riziko zatím ani neočekává. „Nic takového nepředpokládáme," potvrdil ředitel divize s tím, že o případných komplikacích by pracovníci vodáren zákazníky včas informovali.