Zato ji životem provází epilepsie a nemocná duše. Marta se ale lidí nestraní. Své místo dávno našla v Paprsku naděje, centru služeb pro podporu duševního zdraví při třebíčské charitě.


„Chodím tam téměř každý den, pořád se něco děje. A našla jsem dobré kamarádky,“ říká s úsměvem. Neumí si prý představit, že by Paprsek naděje nebyl. Tak je jí tam dobře.


Zmíněné centrum denně navštíví zhruba desítka dalších lidí. Třebíčských i přespolních. Někdo přichází občas, jiný absenci považuje za dovolenou. Spolu s vedoucí centra Jindřiškou Šmejkalovou, terapeutkou Jaroslavou Oberreiterovou, pracovní terapeutkou Renátou Dohnalovou a vychovatelkou Jarmilou Bergerovou rozmanitě naplní čas od 8 do 14 hodin. Věnují se arteterapii, canisterapii, výrobě dekorací, keramice, sportu v přírodě i cvičení v klubovně, navštěvují kulturní akce, solné jeskyně, čajovny a kavárny, pořádají výlety. Z pestrého programu si vybere snad každý.


„Nejpočetnější jsme při úterní komunitě. Kdo chce, povídá o svých problémech, kdo ne, jen tak sedí a poslouchá. Není tu režimová léčba, každý si může vybrat, čím se chce zabývat,“ uvádí vedoucí centra.


Paprsek naděje zakrátko oslaví kulaté jubileum. První uživatele služeb přivítal 8. září 1998. „Začínali jsme v jediné tmavé místnosti v prostorách zámku, společné pro nás a středisko drogově závislých,“ vzpomíná Jaroslava Oberreiterová, která v centru vytrvala od samého počátku. „Prošli jsme vším možným, od hezkých chvil po úplné vyčerpání. Tohle není práce pro peníze, k lidem musíte mít vztah, rozumět jim,“ dodává.


V nynějším sídle centra v ulici Leopolda Pokorného se už chystají patřičné oslavy výročí. Velká slavnostní komunita se vzpomínáním i plánováním budoucnosti, přátelské setkání se všemi spolupracovníky, společné tvoření s rodinami a přáteli nemocných a den pohody na Jalovci s grilováním. „Na 26. září chystáme Den otevřených dveří ve všech střediscích charity. Kdo bude mít chuť, může se mezi nás přijít podívat,“ zve k návštěvě sympatická čtveřice pracovnic.


Centrum služeb pro podporu duševního zdraví slouží lidem od 16 do 64 let s psychózami, neurózou, poruchami osobností a závislostmi. Pomáhá jim začlenit se do společnosti, vyplnit volný čas, vrátit se zpět do pracovního procesu. Přivítá každého, kdo nechce být se svojí nemocí sám, podmínkou je doporučení lékaře.