VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtěli jsme dostat naši školu co nejdříve do Evropy, říká Jaroslav Dejl

Třebíč /ROZHOVOR/ - Jaroslav Dejl je rodákem z Českých Budějovic. Přesto přes třicet let působí jako učitel a ředitel na Základní škole Benešova v Třebíči. Letošní školní rok, který brzy skončí, je jeho poslední. Odchází do důchodu a nechává za sebou kus práce.

27.6.2016
SDÍLEJ:

Jaroslav Dejl na Základní škole Benešova v Třebíči působí od roku 1980. Přes dvacet let byl jejím ředitelem a po sametové revoluci se ji snažil posouvat do Evropy.Foto: Deník/ František Vondrák

Základní škole Benešova je letos osmatřicet let a vy jste s ní prožil většinu toho času. Vzpomenete si, jaké byly začátky?

Já nejsem původem z Třebíče. Přistěhoval jsem se sem z jižních Čech v roce 1979, ale moje žena odtud pochází. Po škole jsme se ženou pět let učili v jižních Čechách. V Třebíči jsem dostal nejdříve umístěnku do zvláštní školy. Strávil jsem na ní rok, který byl nádherný. Byl tam pan ředitel Čermák, který byl vynikající. Ale protože práce tam je obrovsky namáhavá, věděl jsem, že tam celý život dělat nemůžu. Otevřeně jsem řediteli řekl, že udělám, cokoli mi řekne, ale zároveň udělám vše, abych se z té školy dostal. Což on vzal jako férové jednání.

A po roce jste přešel na tehdejší Gagarinku.

Laso mi pak hodil ředitel Zvěřina, který hledal učitele na matematiku a výtvarku. V roce 1980 jsem nastoupil jako kantor a třídní učitel. Rozjel jsem různé aktivity výtvarné a dramatické výchovy. Sám jsem v té době hrál divadlo v několika souborech. A protože mě štvaly řeči, že nejde udělat na základní škole dobré představení, tak jsem si našel děti a udělal soubor. A začal jsem s nimi dělat divadlo. Po sametové revoluci v roce 1989 jsem se dostal do soukolí, v němž jsem dělal nejprve dva roky zástupce a od roku 1992 až dodnes ředitele.

Vzpomínáte po tolika letech ještě na svoje první žáky?

S mojí první třídou se dokonce občas vídám, když mě pozvou na setkání. Ozývá se mi i řada dalších žáků. A také členů divadelního souboru, protože s těmi jsme společně trávili osm let i soboty a neděle. Což vyvrcholilo cestou do Anglie, kde jsme hráli přes týden na šesti místech Sen noci svatojánské. Do dneška se s většinou z nich vídám. K šedesátinám mi dokonce připravili překvapení.

Jaké?

Unesli mě po domluvě s manželkou z domova a udělali velké setkání u nás ve školním divadélku. Vzpomínám na období, kdy jsem učil, rád. Já jsem si ve výtvarce i v matematice dělal, co jsem chtěl. Nesvazoval jsem se osnovami ani politikou.

Matematika a výtvarná výchova je zajímavá kombinace.

Jsou to dva světy, které k sobě zdánlivě nejdou. Matematika je exaktní a výtvarka více free. Ale já jsem si to navíc ještě kompenzoval divadlem. Výtvarku jsem chtěl učit vždycky. Ale k ní jsem původně chtěl češtinu nebo dějepis.

Proč tedy nakonec zvítězila matematika?

Na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích ten rok vypsali aprobaci s výtvarkou pouze matematiku. Přestože jsem byl z humanitní větve Střední všeobecně vzdělávací školy, tak jsem nakonec musel maturovat z matematiky. Na fakultě to následně byly drsné čtyři roky. Například první seminář z deskriptivní geometrie začal větou: „Přeskakuji prvních padesát stran, protože to jste probrali na střední škole." To pro mě bylo náročné, ale zvládl jsem to.

Následně přišla devadesátá léta. To byl velký zlom i ve školství, že?

V exaktních vědách, jako je matematika, chemie či fyzika, se toho příliš nezměnilo. Jen v matematice se vypustily některé podivné slovní úlohy. Ale všechno ostatní začalo být jinak. My jsme chtěli zachytit vítr, který umožňoval obrovskou změnu. Naším prvním cílem, co jsme si v roce 1992 dali za úkol, bylo, že chceme do Evropy. A že si budeme hledat cesty kudy tam.

Jak to vypadalo?

Začali jsme okamžitě vyjíždět s kantory do zahraničí. Navštívili jsme německé, rakouské a belgické školy a začali jsme hledat partnerské školy. Tehdy měla Třebíč družbu s Hornem. Tamní škola se stala naším prvním partnerem. Poté přibyla i německá a dánská škola. Celou dobu jsme dělali workshopy dramatické výchovy s Anglií.

V tom jste museli být průkopníci.

V devadesátých letech jsme byli jediná škola v širokém okolí, která pravidelné zahraniční výměny měla. Nyní se s tím roztrhl pytel, ale my je děláme systematicky již od roku 1994. Nejsou přes žádné agentury. Děti jsou v rodinách a poznávají cizí země z normální lidské strany. V současné době po všech těch atentátech v Evropě je s výměnnými pobyty větší problém. Nejeli jsme například letos do Londýna. Přestali jsme jezdit na Ukrajinu.

Mají žáci zájem i o cesty na východ Evropy?

Pobyty na Ukrajině vzešly přímo od nich, protože chtěli, aby se nejezdilo pouze na západ, ale i na východ.

Tady v devadesátých letech fungoval také takzvaný bijásek, kde žáci osmých a devátých tříd mohli vidět například i filmy jako bylo Údolí včel či Valérie a týden divů.

A funguje dál. Už dvacet let. Nedávno jsme jim pouštěli film Chlapectví. Nebyl jsem si jistý, zda to zvládnou ustát, ale film měl obrovskou odezvu. Děti ho vzaly. Dokonce se v některých životních etapách hlavního hrdiny našly.

Nebojíte se dětem pouštět náročné filmy.

To byla také jedna z mých dalších filozofií. Byly tady třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy i cizích jazyků. Ale také jsem chtěl, aby všechny děti měly nějakou nadstavbu. A to je umění a kultura, které je pomáhají kultivovat. Myslím si, že vůbec nejde o ztracený čas. Následně musí napsat recenzi nebo si o tom povídat či to jinak použít ve vyučování.

A filmová představení nejsou jediným setkáním žáků s kulturou.

Dvacet let také jezdí žáci do Horáckého divadla. Má to i společenskou rovinu. Je důležité nabídnout dětem možnost setkání s kulturou. Musí se obléknout a správně se tam chovat. Já jsem to měl podobné v mládí. Ředitel hudební školy nás drasticky přinutil chodit na výchovné koncerty. Měli jsme dokonce lístky, které nám sám kleštičkami procvakával, že jsme tam byli. A já od té doby mám rád divadlo, operu i koncerty. Myslím, že jde o věci, které jsou důležitější než odsedět si šest hodin ve škole přesně podle rozvrhu. Je potřeba dětem nabídnout možnost setkání s něčím novým a hodnotným.

Co přinesl rok 2000?

Zanikly školské úřady a vznikly kraje. Už tehdy se upozorňovalo, že vznikne čtrnáct různých způsobů financování škol. Velké školy měly problém, protože se začal dávat normativ podle počtu žáků. A čím větší škola, tím máte menší normativ peníze na žáka. Já si pamatuji, když za námi přijeli v devadesátých letech učitelé z Rakouska a byli nadšeni z toho, že máme školské úřady. A další rána byly rámcový a školní vzdělávací program. Dnes jsou obrovské problémy, když se dítě přestěhuje. Setkává se naráz s jinými učebnicemi a škola má výuku jinak uspořádanou. My jsme u nás měli holčičku, která se k nám dostala ze západních Čech. A tu minula optika, protože my jsme ji měli ve fyzice jinde. A teď to dorazila nepřipravená inkluze.

Jak se proměňovala samotná škola?

Byl to běh na dlouhé míle. My jsme se celou dobu snažili ji měnit alespoň uvnitř, protože zvenku to bylo příliš finančně náročné. Udělali jsme divadélko, centrální knihovnu nebo učebny pro jednotlivé kantory. Sami jsme si zrenovovali učebny přírodopisu, fyziky, chemie. A vždycky jsme se snažili ji uvnitř zkrášlit i barevně, aby nebyla komisní a fádní. Musím poděkovat radnici, že šla do zateplování vnějšku. A že jsme se domohli také venkovního hřiště, které je dnes velice moderní a pěkné. Děti mohou jezdit na lyžařské a vodácké výcviky. Nyní právě sjíždí Vltavu. Vyhnali jsme žáky prvního stupně na třídenní projekt Škola v lese. Když znají Thajsko a Karibik, tak aby poznali, že existuje něco pěkného také pár kilometrů od Třebíče. Život školy se proměnil opravdu dost.

U vás je hodně úspěšný školní časopis.

Nyní již vychází čtyřiadvacátý ročník. Každý rok se jeho kvalita trochu posouvala. Z počátku jsme začínali s cyklostylem a kopírkami. Šlo o malý černobílý sešitek a dopracovali jsme se až do současné částečně barevné podoby ve formátu A4, kdy jsme čtyřikrát obhájili cenu pro nejlepší školní časopis v republice.

Na to musíte být hodně pyšní.

Velice mě to těší. Chci, abychom dělali věci v daném okamžiku na maximálně možné úrovni. Když dělám pobytové výměny, tak chci, aby byli na nějaké úrovni. Když dělám časopis, tak zrovna tak. Navíc nám pomáhá mapovat život školy. Stejně tak si myslím, že je důležitá školní akademie.

V čem je důležitá.

Nejde o akci pro akci. Jestliže na škole existují kroužky, tak já nevidím nic špatného na tom, aby se každý rok konala. Škola má bohatou činnost a pro rodiče jde o prezentaci toho, co se za rok na škole udělalo. Úroveň naší školy se drží roky na jistém výborném standardu, její zvuk je slušný a věřím, že to bude dál.

Autor: František Vondrák

27.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik20 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech TECHNICKÁ KONTROLA A RUČNÍ DOKONČOVÁNÍ STROJÍRENSKÝCH DÍLŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce ve dvousměnném provozu od pondělí do pátku., Náplň práce:, o Obsluha souřadnicového měřícího stroje Mitutoyo, o Mezioperační a výstupní kontrola strojírenských dílů, o Ruční dokončování strojírenských dílů, Požadavky:, o Samostatnost, o Zodpovědnost, o Orientace ve strojírenských výkresech, o Předchozí zkušenost ve strojírenské výrobě na stejné nebo podobné pozici podmínkou.. Pracoviště: Hiatus cz, s.r.o., Petrovická, č.p. 101, 675 21 Okříšky. Informace: Martin Nekuda, +420 724 175 532.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač20 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na vrtání SEŘIZOVÁNÍ A OBSLUHA VERTIKÁLNÍHO FRÉZOVACÍHO CENTRA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, " Seřizování a obsluha vertikálního frézovacího centra s řídícím systémem Heidenhain, " Malosériová a kusová výroba přesných strojírenských dílů, Požadavky:, " Předchozí zkušenost ve strojírenské výrobě na stejné nebo podobné pozici podmínkou, " Ochota učit se novým věcem, " Samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost. Pracoviště: Hiatus cz, s.r.o., Petrovická, č.p. 101, 675 21 Okříšky. Informace: Martin Nekuda, +420 724 175 532.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič zemního stroje30 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK - BAGRISTA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platný strojnický průkaz na pásová rýpadla,, firemní osobní automobil, Místo výkonu práce: okolí Třebíče. Pracoviště: Pavkar s.r.o., Popovická, č.p. 1183, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou. Informace: Pavel Kuba, +420 605 365 934.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka13 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v domácnostech, hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech ÚKLIDOVÉ PRÁCE, VÝPOMOC V KUCHYNI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: splehlivost, samostatnost, minutková a hotová jídla, mít chuť se učit novým věcem. Pracoviště: Dajpr s.r.o. - pracoviště penzion grasel, nové syrovice, 675 41 Nové Syrovice. Informace: Jana Šindelářová, +420 775 704 708.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Derby Vysočiny přineslo debakl Medvědů

Trenér roku Jiří Kliner a premiérové ocenění trenérka roku obdržela Michaela Křenková.
74

První trenérkou roku se stala Michaela Křenková

Šel po kůži, ukradl 13 žíněnek a kusy švédských beden

Hrotovicko - V základní škole v jedné vsi na Hrotovicku se nestačili divit, když přišli do školní tělocvičny.

Dva hokejoví fanoušci se opili tak, že je nevpustili na stadion

Třebíč - Sobotní hokejové utkání mezi Třebíčí a Vsetínem v rámci 52 kola WSM ligy České republiky skončilo předčasně pro dva hostující fanoušky. Byli opilí, policisté je proto ještě před začátkem zápasu nevpustili na třebíčský zimní stadion.

Vlaky na trase z Jihlavy do Brna částečně nahradí autobusy

Náměšťsko – Cestující vlakem po trati 240 Jihlava – Brno musejí počítat s výlukami. Budou ve dnech 26., 27. a 28. února vždy v době od 8.15 do 15.40 hodin. Týká se to úseku Brno hlavní nádraží – Zastávka u Brna.

GDPR: Nutná ochrana dat nebo likvidační strašák?

Vysočina - GDPR je nařízením Evropského parlamentu a Rady EU. Má zlepšit způsoby uchovávání dat a nakládání s nimi. Novinka postihne skutečně každého. Nařízení, které schválila Evropská unie, u nás začne platit 25. května. Správci a zřizovatelé budou muset dokládat, jak svěřená data chrání. Sankce za porušení nařízení mají být likvidační.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT