Sobě a svým dvěma dětem pořídí nového kamaráda právě touto cestou. Netušili ovšem, jaké peklo se v souvislosti s tím rozpoutá.
Takzvanou adopci chrtů z Irska do České republiky zprostředkovává Lucie Mirič, o jejíž dobročinnost se nejednou zajímala média. Na televizních obrazovkách běžel dojemný příběh šampiónů chrtích závodů, kteří ze sebe na dráze vydají maximum a poté jsou věšeni či jinak drasticky usmrceni. Většina z nich se nedožije tří let. Nemilosrdný osud těchto psů se dotkl i třebíčského páru.

"Bylo strašné dívat se, v jakých podmínkách jsou trénováni a jak potom končí. Chtěli jsme pomoci aspoň jednomu," říká Lenka. Z internetové nabídky si vybrali fenku, místo požadované zálohy 1500 korun složili celou částku za transport ve výši 4500. „Chtěli jsme mít jistotu, že ji dostaneme,“ vysvětlují.

Po dohodě s Lucií nakonec přistoupili na adopci samečka. Se čtyřicítkou dalších psů z irských útulků dorazil těsně před Vánoci. Rodina se dvěma malými dětmi čekala klidného tvora, jak také zněl jejich požadavek, a dostala Paula. Krásný, ale poněkud divoký greyhound bral chlapcům jídlo od úst, řádil na stole i nízkých skříních, na ulici pořádal hony na děti v čepicích. Jeho bujnou povahu nezkrotila ani láska a trpělivost a Lenka s Pavlem, očekávající třetí dítě, začali přemýšlet o Paulově readopci, tedy výběru nového vhodného pána. Podmínky adopce jej povolují.

Internetový lynč

Svoje pochyby o soužití s Paulem vyjádřili na internetovém fóru, založeném Lucií Mirič. To má sloužit jako zdroj rad a informací pro budoucí i stávající pánečky. A stalo se i místem veřejného propírání třebíčského páru za to, že údajně naprosto selhal. Lenka a Pavel si všechny útoky na jejich rodinu schovávají a nyní je poskytli tisku. „Paní je těhotná nesvéprávná osoba, s níž mlátí hormony. Máte těžce nezvládnutelné a nevychované děti, parchanty, vaše role skončila,“ častovala je uznávaná mecenáška psů Lucie Mirič. Na každý pokus o obranu reagovala podobným způsobem a neštítila se ani vulgarismů.

A jaké má tento příběh pokračování? Paul má dnes nový domov. Přestože za psa zaplatili, nemohli prý do výběru nového pána zasahovat. Nedávno si pro něj přijela žena se dvěma předškolními dětmi a smečkou psů různých ras. „Stalo se přesně to, co jsme nechtěli. Paul nebyl vhodný k dětem. Šlo nám především o jeho dobro,“ říká smutně Lenka.

Se svým mužem už nevidí v adopci psů jen dobro. Má ho i za jakýsi druh sektářství a dobrý obchod. „Za Paula jsme peníze zpět nedostali, ale nová majitelka jej musela zaplatit taky. A takových případů je víc,“ tvrdí oba shodně. Ze své zkušenosti se jen pomalu vzpamatovávají.

Lucie Mirič však slova o výnosném byznysu popírá. Prohlásila, že poplatky ani zdaleka nepokryjí skutečné náklady na transport z Irska, které se svými přáteli hradí ze svých soukromých zdrojů. Zaujetí proti dětem však potvrdila.

„Nestydím se za to, že nemám ráda děti a nechci je. Nervují mě. Ve svých projevech jsem někdy velmi ostrá a sprostá, ale nikdo se mi nemůže divit. Organizace adopcí mě stojí spoustu sil,“ vzkázala. Domnívá se, že za nový domov pro sto deset psů, které již přivezla do české země, pár nespokojených lidí stojí.

S nepřízní Lucie se ovšem setkali i další zájemci o adopci bývalých šampionů. Mezi nimi například Veronika Blažková z České Lípy. „Od smlouvy s Lucií jsem odstoupila poté, co jsem se dozvěděla, že lidi vydírá,“ uvádí. A Jaroslava Kadavá s několika dalšími se vyjádřila, že uvažují o podání žaloby mezi jiným i za pomluvu.