Organizátoři si pro návštěvníky připravili vskutku bohatý program, který doslova nadchne milovníky koní.


Předzvěstí celé akce bude sobotní slavnostní průvod. Jezdci na sedlových koních bryčky, kočáry jedno, dvou i čtyřspřeží spolu s koňmi na ruce se vydají v 9 hodin od zámku.


Jejich trasa povede dolů po ulici 9. května na Komenského náměstí přes světelné křižovatky okolo Úřadu práce. Poté zamíří dolů po ulici Bedřicha Václavka přes Jejkovskou bránu na Karlovo náměstí, které několikrát celá svita objede.


„Průvodem chceme obyvatele města naladit a zároveň pozvat na nedělní program,“ sdělil jeden z organizátorů Ladislav Svoboda.


Program začne v neděli odpoledne


Hlavní program začne v neděli dopoledne, kdy se na výstavu začnou svážet hospodářská zvířata. Kromě již zmiňovaných koní budou k vidění různá plemena prasat, skotu, ovcí, koz i drobného hospodářského zvířectva. První návštěvníky Chovatelského dne přivítá v 9.30 hodin soutěž koní. Slavnostní zahájení je naplánováno na pravé poledne. Krátce po něm budou odstartovány vozatajské parkury. Memoriál Ladislava Svobody je výhradně určen chladnokrevným koním. K vidění budou plemena českomoravský belgický kůň, norický kůň a slezký norický kůň.


Honební parkur pak bude patřit všem ostatním plemenům. Bojovat se bude hned o dva poháry ve dvojspřeží a jednospřeží. Chybět nebudou i ukázky ovladatelnosti koní v kládě a těžkém tahu.


„Každoročně se snažíme Chovatelský den něčím zpestřit. Letos jsme pro návštěvníky připravili opravdovou lahůdku. K vidění budou ukázky způsobu zápřeže lipicánů, kladrubáků a fríských koní v podání Josefa Iše z Terezovského dvora z Terezína u Čejče,“ řekl Ladislav Svoboda.


Ukázky techniky


Ale nejen koně a hospodářská zvířata budou na XVIII. ročníku Chovatelského dne vystavena. Na své si přijdou i ti, kteří dávají přednost zemědělským strojům. Právě jim je určena výstava, včetně nabídky různých služeb pro zemědělství. Po celou dobu konání akce se budou pro širokou veřejnost v areálu pořádat projížďky na koních i bryčkách.