Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodník s plechem může být v zimě nebezpečný

Třebíč - Uklouznout na zasněženém chodníku může leckomu způsobit dlouhodobé trable, obzvlášť pokud jde o chodník, ne ledajaký.

22.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Gravlejs Ivars

Když před dvěma léty uklouzla na zasněženém povrchu v třebíčské Otmarově ulici Ludmila Nováková, netušila, že se s následky poranění ruky bude potýkat prakticky dodnes. Podle jejích slov ji však daleko více trápilo zjištění, že vlastně neuklouzla přímo na chodníku.

„Překvapením pro mě bylo, že na místě, kde jsem uklouzla, pode mnou neležely chodníkové kostky či dlažba, nýbrž velký plech. Uklouzla jsem tedy vlastně na plechu položeném na chodníku, nikoliv přímo na samotném chodníku. Jenže pod napadanou vrstvou sněhu hladký plech zkrátka vidět nebyl,“ líčila Nováková. Z obav, že by v místě mohl uklouznout někdo další, se vypravila na radnici, aby se pokusila vyjednat nápravu.

„Kdyby tam alespoň dali ceduli, určitě by to každý raději obešel,“ mínila. Plech ležel přes chodník v celé šíři sjezdu k nemovitosti ještě před měsícem, jak se Deník mohl osobně přesvědčit. Včera už ale plech na místě nebyl, byl odstraněn.

„Ano, na popud města zřejmě majitel přilehlé nemovitosti nechal plech odstranit. Myslím si, že plech tam dal zřejmě v dobré víře, že jím ochrání chodník,“ mínil vedoucí odboru dopravy z třebíčské radnice Aleš Kratina.

To, že by v zimě hladká namrzlá plocha zapadlá sněhem mohla způsobit potíže chodcům, už nejspíš majitel přilehlé nemovitosti nedomyslel.

Podle názoru advokátky Jany Pučalíkové je jasné, že majitel přilehlé nemovitosti měl každopádně požádat vlastníka chodníku či sjezdu o souhlas s umístěním věci. A v tomto případě bylo vlastníkem chodníku město.

Povolení je nutné každopádně

Pokud by se obdobná situace řešila soudní cestou, jde podle Kratiny o diskutabilní záležitost, neboť zatímco o chodník se má starat město, o sjezd by podle něj měl starat majitel nemovitosti. Pokud jde o chodník, hovoří zákon nesmlouvavě.

„Podle zákona o pozemních komunikacích nelze na chodník cokoliv svévolně umísťovat, protože na to, aby si tam majitel přilehlé nemovitosti mohl něco umístit, je třeba mít příslušné povolení městského úřadu,“ vysvětlil z třebíčské radnice vedoucí oddělení kanceláře tajemníka Jan Leitner.

Na odboru dopravy Městského úřadu v Třebíči přichází lidé zažádat o zvláštní užívání místní komunikace či chodníku z nejrůznějších důvodů. „Lidé si k nám chodí vyřizovat žádosti o zvláštní užívání komunikace, chodníku či veřejného prostranství nejčastěji pro umístění lešení, skládce materiálu, ale i kvůli výkopovým pracím nebo výměně přípojky,“ poznamenala Zuzana Vetchá z třebíčské radnice.

Autor: Eva Bártíková

22.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení