Svými odvážnými činy nám Antonín Kalina zachránil život. Tuto větu věnovanou třebíčskému rodákovi mnohokrát opakuje Moše Kessler v knize Chlapec z bloku 66.

Internetové knihkupectví Amazon, které ročně prodá desítky milionů knih, toto dílo označilo za bestseller. Vyšlo na podzim tohoto roku v angličtině, italštině, španělštině, ruštině a albánštině. Až na ten poslední jazyk lze všechny označit za světové. Dohromady jimi hovoří více než miliarda lidí. S neuvěřitelnou odvahou třebíčského bouřliváka se tak seznamují lidé po celém světě.

Pamětní síň Antonína Kaliny.
Antonín Kalina vyvedl děti z buchenwaldského pekla

Kniha nyní vychází i v češtině. Napsala ji izraelská spisovatelka Limor Regev a je velice čtivým biografickým románem. Líčí Kesslerův životní příběh od prvních klidných let, které coby malý židovský chlapec strávil v městě Berehovo na Podkarpatské Rusi. „Byli jsme rádi, že patříme k Československu.

Mladý stát nabízel řadu příležitostí, a kdo tvrdě pracoval a studoval, mohl si ekonomicky polepšit,“ vzpomíná v románu Kessler, který po válce odešel do Izraele, kde ve svých třiadevadesáti letech stále žije.

Křest knihy v Praze:

Na Československo ani po té dlouhé době nedá dopustit – a dokonce si stále vybavuje i češtinu, jak je patrné z videa, jímž zdraví Čechy. A nezapomněl ani na Antonína Kalinu, jehož v nahrávce také zmiňuje. „Antonín Kalina byl velice dobrý český člověk, který uchránil mě osobně i celý blok 66,“ říká Kessler.

Trvalo to dlouho, ale Kalinovo nepopsatelné hrdinství se tak konečně dostává i k lidem, kteří nejsou z Třebíče nebo se cíleně o toto téma nezajímali. Třiatřicet let po Kalinově smrti, jedenáct let poté, co Stát Izrael tohoto Třebíčana posmrtně ocenil titulem Spravedlivý mezi národy.

Ten uděluje lidem nežidovského původu, kteří zachrání alespoň jeden lidský život. A Kalina, ač sám vězeň v Buchenwaldu, jich zachránil více než devět set – což se nyní dovědí i čtenáři románu.

Ačkoli je kniha Chlapec z bloku 66 vlastně Kesslerovou biografií, čte se jedním dechem – byť je nutné podotknout, že leckdy je to čtení se slzami v očích. Doplňuje ji množství fotografií, včetně snímků Antonína Kaliny. A jak přiznává sama autorka na jejím konci, knížka vznikla vlastně náhodou.

Boje proti Izraelem a hnutím Hamás, říjen 2023
Hamás se snaží probudit muslimy k radikálnímu islámu, říká odbornice Limor Regev

„Mošeho Kesslera jsem poprvé potkala na oslavě bar micva jeho vnuka Roiho, který je blízký kamarád mého syna Omera,“ vysvětluje Limor Regev s tím, že tehdy se poprvé doslechla o Kesslerově tragickém osudu, který starý pán dlouho nosil v sobě.

Regev nejdříve nechtěla knihu publikovat veřejně. „Vznikla původně jako osobní dar Mošemu Kesslerovi k jeho devadesátým narozeninám v září roku 2020 a vyšla nejprve v nákladu padesáti výtisků,“ dodává autorka, pro niž byl Chlapec z bloku 66 románovou prvotinou – v pracovním životě je totiž analytičkou izraelsko-arabských vztahů.

Limor Regev: Chlapec z bloku 66

České vydání v nakladatelství Bourdon.

Rok vydání: 2023

Počet stran: 192

ISBN: 978-80-7611-119-6

Lze již koupit i v knihkupectvích, včetně třebíčských.

Půl roku nato představili Regev a Kessler knihu blízkým. „Všichni se shodli, že by si zasluhovala mnohem větší okruh čtenářů,“ popisuje Regev okamžik, který rozhodl o rozšíření románu mezi veřejnost.

České vydání ale vyšlo z jednoho důležitého důvodu později než jiné jazykové mutace. „Chtěla jsem navštívit Českou republiku a setkat se s potomky zachránce buchenwaldských dětí Antonína Kaliny. Vyhledala jsem jeho synovce a dvě neteře, kteří si na strýce dobře pamatovali a s radostí mi o něm vyprávěli,“ vzpomíná Regev.

Video: Pozdrav Mošeho Kesslera Čechům

Zdroj: Youtube

Kalinův příběh ji zaujal natolik, že na něj nedokázala přestat myslet. „Bylo mi jasné, že svět potřebuje poznat osobnost tohoto muže, jehož hrdinství bylo v temném světě plném bolesti paprskem světla. A tak jsem se znovu pustila do psaní. Životní příběh Antonína Kaliny vyjde knižně v průběhu roku 2024,“ prozrazuje Izraelka.

Jméno Antonína Kaliny, kvůli jehož vrozené skromnosti zůstalo jeho hrdinství dlouho zapomenuto, se tak bude skloňovat po celém světě. Je totiž pravděpodobné, že čtenáři, kteří si koupili román Chlapec z roku 66, sáhnou i po této knize. Budou totiž natěšeni na další skvěle napsaný příběh – ten Kesslerův ocenili na mezinárodní čtenářské platformě 4,5 hvězdičkami z pěti možných.

Mohlo by vás zajímat: Ulicemi Třebíče opět jezdí vánoční autobus

Zdroj: Deník/Milan Krčmář