To potvrzuje i fakt, že některé úklidové firmy na jihlavsku mají tak napilno, že předvánoční vyčištění bytu už u nich objednat nestihnete. „Objednávky na předvánoční úklid v domácnostech už nepřijímám. Normální čekací lhůta na úklid je okolo dvou až tří týdnů a před Vánocemi máme objednávek o něco více než v průběhu roku. Část našich klientů si od nás nechává na svátky uklízet pravidelně,” dosvědčila Miroslava Šlechtická z firmy Myška.

„U nás je čekací doba na úklid okolo čtrnácti dnů, takže objednávky na letošní rok ještě akceptujeme. Pokud by si někdo ale chtěl vypucování domu objednat až za dva týdny, bude mít zřejmě smůlu,” řekl Martin Bloch z úklidové firmy Bloch. Dostat se do pořadníku může být problém i v řadě dalších firem, například společnost JHS clean service, která se zaměřuje špíše na čistění koberců a čalounění sedaček už na letošní rok objednávky nepřijímá.

Nejžádanějšími službami, které úklidové firmy klientům poskytují jsou mytí oken, smýčení podlah, čištění koberců a sedacích souprav, ale například i čištění povrchů skříní.

„Naše klientela je hodně široká, od seniorů, kteří například nedosáhnou na mytí oken, nebo dalších špatně dostupných míst, až po podnikatele, kteří na úklid doma zase nemají čas,” doplnil Bloch.

Jeho firma úklid provádí vždy v rámci jednoho dne, kdy na místo dorazí i čtyři uklízečky, které dům kompletně vypucují. Cena se pohybuje od řádů stovek až po tisíce, podle toho, jaké služby jsou do úklidu zahrnuty. „Pokud budou na místě čtyři hospodyně po celý den a vyčistí kompletně celý byt, může se cena vyšplhat i k pěti tisícům,” dodal Bloch.

Pani Šlechtová z firmy Myška chodí do domácností uklízet sama, pokud potřebuje, přizve si k sobě navíc i několik externích pomocnic a pomocníků. „Před tím než jdu do domácnosti udělat pořádek, dojdu se tam nejdříve podívat a domluvit se se zákazníkem. Nemám pevně stanovený ceník, domlouvám se s klienty smluvně a konečná cena pak zahrnuje kompletní servis od čistících prostředků po cestovné a pohybuje se v řádech stovek až tisíců korun,” přiblížila náplň své práce Miroslava Šlechtová.

EVA KAMENÍKOVÁ