„Podařilo se nám to naplánovat spontánně za dva dny. Jakmile došlo k útoku na Ukrajinu, bylo naší první myšlenkou jí pomoci. Pak až jsme řešili, kde to uspořádáme a kdo vystoupí. Běžně události děláme tři měsíce dopředu. Tentokrát však evidujeme větší zájem, přestože to vzniklo takhle narychlo. Proto jsme taky venku, a ne uvnitř, kam bychom se všichni nevešli,“ přibližuje organizátor Michal Schmidt. Brzy na to začínají příchozí hodnotit výstupy hostů.

Co je slam poetry?
Styl básnickozpívaného přednesu.
Přednášející musí mít vlastní text.
Text mívá kolem tří minut.
Přednášející nesmí používat rekvizity.
Žánr vznikl v USA ve druhé polovině 80. let

Ne všechny přednesy jsou vážné. Některé svou lehkostí chmurnou deku myšlenek odnesou a na tvářích poslouchajících se objeví úsměv. Odlehčená recitace o zkušenostech recepčního zaujala Janu Kopečkovou. „I přes to, že nám mrznou ruce, si to tady užívám. Je to pro mě první slam po covidu. Za něj to bylo divoké. Dříve jsem chodila častěji, takže mě těší, že se opět takové možnosti objevují,“ prozrazuje posluchačka. V tu chvíli už je ale potřeba bodově ohodnotit dalšího slamera.

Vůbec poprvé se se svým přednesem představil třebíčský rodák Kvido Kratochvíl. Jako téma si zvolil prokrastinaci a povinnost. K obojímu má blízký vztah, letos maturuje. „Popravdě jsem rozepsal více textů, ale žádný jiný jsem zatím nedokončil. S výstupem jsem spokojený, nic jsem nepokazil. A to jsem byl nervózní. Sám jsem na slamy nechodil, než jsem se rozhodl ukázat na pódiu,“ vypráví Kratochvíl, který vystupuje pod uměleckým pseudonymem Kvizdo.

Shromáždění před Pasáží 4. března 2022.
VIDEO: Třebíčané stojí za Ukrajinou, podpořili ji na shromáždění před Pasáží

Je na čase sečíst body. Jako vítěz na pódium vybíhá finalista mistrovství České republiky ve slam poetry z roku 2021 s přezdívkou Pan Tadeáš. Vítězství se chopil až v rozstřelu. Ale nakonec vyhráli všichni. Lidé odchází s lepší náladou a zároveň s podněty k zamyšlení. A na Ukrajinu poputuje tolik potřebná pomoc. Lidé v Třebíči vybrali na slam poetry přes šestnáct tisíc korun.