VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charita slaví 20 let a spolu s ní tisíce lidí, kterým pomohla

Třebíčsko - Domovinka, K-Centrum Noe, Klub Zámek nebo Středisko rané péče, to je jen částečný výčet služeb a zařízení, které na Třebíčsku provozuje oblastní charita spadající pod brněnskou Diecézní Charitu. Letos je tomu právě dvacet let, co začala nabízet své služby a pomáhat potřebným.

20.4.2012
SDÍLEJ:

Mezi zařízení, které pomáhá v rámci Oblastní charity Třebíč je i Ambrela Komunitní centrum pro děti a mládež. Převážně romským dětem pomáhá už od roku 2000.Foto: Michaela Hasíková

Většina lidí si pod charitou představí Tříkrálovou sbírku, Akci cihla nebo azylové domy. Její záběr je přitom daleko širší. Od začátku působení v Jihomoravském kraji a na Vysočině se s pomocí charity setkává každoročně 45 tisíc lidí.

„Úkolem a cílem charity je pomáhat lidem v těžkých životních situacích a nouzi,“ nastínila krédo charity Marie Paločková.

U zrodu třebíčské pobočky stáli v roce 1992 pouze tři lidé. Dnes má 130 zaměstnanců a dalších dvacet lidí pracuje na dohodu. „Otevření Azylového domu pro muže byl jen první krůček,“ doplnila pracovnice třebíčské charity.

Vše začalo Azylovým domem

Z nenápadné instituce se postupem let stala organizace, která pomáhá všem věkovým skupinám od kojenců po seniory, od tělesně postižených přes drogově závislé až po matky v tísni. Kromě poskytování domácí zdravotní péče se charita stará o náplň volného času různých věkových a etnických skupin obyvatel a nezapomíná ani na humanitární pomoc nejen u nás, ale i v zahraničí.

Prapočátky dnešní charity je nutné hledat v roce 1922. Její činnost znovuobnovil brněnský biskup Vojtěch Cikrle v roce 1992. V současné době má charita devět oblastních pracovišť. Na Třebíčsku působí v Třebíči a Hrotovicích. Jedním z posledních počinů Oblastní charity Třebíč je Maringotka v Libušině údolí, kterou provozuje Klub Zámek a řadí se do kategorie terénních pracovišť.

Právě dnes si pracovníci Oblastní charity Třebíč připomenou 20. let trvání na výroční slavnosti, která se koná v sále budovy Fóra.

Charita Třebíč

- ošetřovatelská služba

- domácí hospicová péče

- osobní asistence

- pečovatelská služba

- Domovinka

- Středisko rané péče

- stacionář Úsměv

- Paprsek naděje

- komunitní centrum Klubíčko

- Ambrela komunitní centrum

- Klub Zámek centrum prevence

- K-Centrum Noe

- probační program Most

- Azylový dům pro muže

- Al Paso

- Domov pro matky

- Poradna Ruth

- dobrovolnické centrum

- poradna Maják

- humanitární pomoc, šatník na Polance a pastorační asistence

Autor: Lenka Novotná

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na fotografii jsou prvňáčci ze Základní a mateřské školy v Lipníku.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze Základní a mateřské školy v Lipníku

Ilustrační foto.

Skautky pomohou nemocnému chlapečkovi, studenti lidem zasaženým válkou

Poplatek za odpad je i za prázdný byt. Výjimka neprošla

Moravské Budějovice – Vlastníš u nás nemovitost, máš tu trvalý pobyt, plať popelnici, i když v té nemovitosti nebydlíš. Tak by se dalo shrnout pondělní rozhodnutí zastupitelů v Moravských Budějovicích.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ v Lipníku

Třebíčsko - Ve středu 13. prosince pokračuje v Třebíčském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Zpěvník z Horácka a Podhorácka má vrátit lidovou píseň do škol

Třebíč - Vyšel zpěvník z Horácka a Podhorácka. Vydalo jej třebíčské muzeum ve spolupráci a dalšími institucemi.

Učitelé zachránili život chlapci, kterému selhaly životní funkce

Třebíč - Učitelé z třebíčských škol Zdeněk Raus a Vítězslav Svoboda obdrželi významné ocenění za záchranu života.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT