VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chaos v autobusech skončí až v lednu. Chybující úředník nedostane prémie

Třebíč – Ještě po celé Vánoce a nejspíš i počátkem příštího roku budou cestující v Třebíči zmateně pobíhat a hledat, odkud jim odjíždějí jejich autobusy na regionálních linkách. Zda je to z autobusového nádraží, nebo ze sousední Sucheniovy ulice.

9.12.2017
SDÍLEJ:

Autobusové nádraží v Třebíči.Foto: Deník/ František Vondrák

Až v lednu se totiž podle vyjádření představitelů třebíčské radnice věci vrátí do normálu a dopravní společnost Icom transport začne svými autobusy opět obsluhovat obvyklé zastávky na nádraží. „Došlo k dohodě s firmou Icom, znění smlouvy bylo odsouhlaseno, s krajem byla dohodnuta výše poplatků za vjezd na nádraží, příští týden to na městské radě schválíme a podepíšeme,“ řekl třebíčský místostarosta Vladimír Malý (ČSSD).

Blamáž kolem provozování autobusového nádraží má další vývoj. Nejintenzivněji cestující problémy pocítili 20. listopadu, kdy Icom na nádraží přestal s částí svých autobusů zastavovat. Bylo to v důsledku nedořešené smlouvy s novým provozovatelem nádraží, dopravní firmou Tredos. Kdo za to mohl? Informace se na všech stranách různily.

V současné fázi dění dospělo do bodu, kdy si radnice sype popel sama na hlavu. „Náš úředník přehlédl formální chybu, kvůli tomu od září neplatí smlouva na pronájem nádraží uzavřená s Tredosem. Ta smlouva neexistuje,“ zní nynější vysvětlení třebíčského městského úřadu.

Úředník z odboru správy majetku prý dostal trest. „Neobdržel vánoční prémie, které dostanou ostatní zaměstnanci městského úřadu. Jsou to řádově tisíce korun. Ten člověk u nás pracuje roky, obvykle má vynikající výsledky. Prostě se přehlédl,“ vysvětlil tajemník radnice Vladimír Kazda.

A co vlastně nepozorný úředník provedl? Spletl si slova exekuce a insolvence. Když radnice vyhlásila záměr pronajmout autobusové nádraží letos v srpnu poté, co i ve smlouvě s předchozím provozovatelem nádraží firmou Icom byla formální chyba – tehdy šlo o špatná čísla parcel – Icom v srpnu opět projevil zájem o provozování nádraží. Do hry vstoupila ale i společnost Tredos. Ta nakonec městu nabídla za pronájem nádraží nabídla více peněz a uspěla. V balíku požadovaných dokumentů přinesla také doklad, že není v insolvenci. Měla ovšem doložit, že není v exekuci. „Bohužel jsou to dva rozdílné pojmy, Tredos měl být vyloučen ze soutěže,“ tvrdí teď vedoucí třebíčského odboru správy majetku a investic Pavel Kraus.

Z dosavadních událostí ještě vyplynulo, že Tredos není zapojený v systému, který rozděluje peníze ve veřejné dopravě. Peníze se totiž z tohoto systému nesmějí vyvádět ven. Dominantní vysočinský autobusový dopravce Icom transport by v případě uzavření smlouvy s Tredosem nemohl uplatnit na objednavateli dopravy, tedy kraji, ztrátu. To souvisí i s tím, že dopravce při zajíždění na autobusové nádraží platí poplatky za vjezd provozovateli nádraží.

Opoziční zastupitel Jaromír Barák (Třebíč občanům!) celou rošádu s nádražím kritizoval na čtvrtečním zasedání městského zastupitelstva. „Ve městě se dějí věci, které nejsou zdravým rozumem pochopitelné. Celá republika se této tragikomedii směje. Těch chyb dělá radnice opravdu moc,“ útočil na vedení města v narážce na přiznání, že radní chyby včas neodhalili a že neznali přesné podmínky finančních toků, které jsou mezi provozovateli autobusových linek a krajem. Místostarostka Marie Černá (Třebíč můj domov) mu odpověděla v tom smyslu, že každý má právo, aby nevěděl všechno na světě.

Někdy v lednu, přesné datum zatím není známé, tedy lidé přestanou běhat přes nejfrekventovanější silnici ve městě a hledat, odkud jim jede jejich autobusový spoj. Ve stejné době postupně Tredos městu předá do správy autobusové nádraží. Od února už město samo svými zaměstnanci zajistí provoz okénka s prodejem lístků, informacemi, úklid i ostrahu areálu.

A radnice také bude Tredosu z veřejného rozpočtu kompenzovat investici, kterou během podzimu do nádraží vložil. Kolik to bude, obě strany teprve zveřejní.

Autor: Hana Jakubcová

9.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Monika Oborná
2

Novou krajskou předsedkyní hnutí ANO je Monika Oborná z Třebíčska

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Útulky ve švech nepraskají, větší nápor se čeká až odrostou štěňata

Vysočina – Útulky plné nechtěných štěňat nebo polekaných psů, kteří svým pánům utekli při novoročních oslavách. Takové jsou obecně zažité představy o stavu útulků po Vánocích. Situace je ale zatím klidná. Útulky čekají přírůstky až v únoru nebo v březnu, kdy darovaná štěňátka odrostou.

Po dobu opravy Bráfovy třídy vznikne provizorní kruhový objezd

Třebíč - V tomto roce začne v Třebíči od dubna druhá etapa oprav Bráfovy třídy, která je součástí průtahu městem, státní silnice I/23. Rekonstrukce se dotkne úseku od křižovatky s Nádražní ulicí směrem ke gymnáziu.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Opravu letního kina i cyklostezku. To by chtěli naprojektovat v Budějovicích

Moravské Budějovice - V Budějovicích na radnici připravují revitalizaci městské zeleně v historickém centru. "Účelem je vytvořit funkční a plnohodnotná prostranství s nabídkou nových možností aktivit pro veřejnost," uvedl tamní šéf odboru investic Josef Macháček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>