Co to fakticky obnáší převzetí tak obrovské fabriky jako je dukovanská jaderná elektrárna?

To fakticky teprve uvidím (úsměv). Útvar, který dnes vedu, má na starosti v nákladech na opravy a údržbu, v investicích a v technické standardizaci všechny elektrárny ČEZu, takže budu muset svůj pohled zúžit na Dukovany a zároveň rozšířit na všechny oblasti řízení elektrárny. Budu muset jít do mnohem většího detailu. Bude to určitě obnášet intenzivnější vztah s obcemi, krajskými úřady, novináři, prostě s lidmi, se kterými nyní tolik do styku nepřicházím.

V úvodní tiskové zprávě, která informovala o vašem zvolení ředitelem dukovanské elektrárny, je prohlášení, že chcete otevřenější komunikaci s okolím i Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. To mě zaujalo, protože dukovanská elektrárna nepůsobí dojmem nekomunikativní pevnosti a předsedkyně SÚJB Dana Drábová jí alespoň v poslední době dává dobré známky..

To otevření se není vůbec myšleno tak, že by Dukovany málo komunikovaly s okolím nebo úřady, Myslím že opak je pravdou. Otevřít elektrárnu pro mě znamená zvýšit vnímání dobrho. V Dukovanech je spousta lety nabytých zkušeností, které lze využít i jinde a zase na druhou stranu Dukovany by měly trochu více vnímat své okolí, samy se umět jinde poučit. Co se týče vazby na SÚJB, s předsedkyní Danou Drábovou jsem měl možnost před několika dny velmi otevřeně hovořit na toto téma a musím říci, že mnohé oblasti ke zlepšení vidíme velmi podobně a určitě najdeme společný jazyk. Rád bych rozšířil komunikaci ze sfér čísel a ukazatelů i do sfér trendů, personálních problémů a firemní kultury.

V jakém stavu přebíráte elektrárnu po řediteli Zdeňku Linhartovi, který je odbornou veřejností vnímán jako erudovaný a schopný odborník?

Zdeněk Linhart patří nejen mezi nejlepší manažery, kteří dnes řídí elektrárny ČEZ, ale vzhledem k tomu , že jej znám víc než 20 let, troufám si říct, že ve svém oboru patří mezi největší odborníky jaderné energetiky u nás vůbec. Elektrárna Dukovany je dnes ve výborném stavu. V oblasti spolehlivost zařízení i jaderné bezpečnosti patří mezi nejlepší na světě. Udržet nastavenou hranici bude obtížný úkol ale vím, že se mohu spolehnout na mnoho schopných odborníků, které kolem sebe pan Linhart shromáždil.

Co vnímáte jako své hlavní úkoly v nejbližších letech?

Prozatím vidím dva hlavní. Omlazení zaměstnanců a prodloužení životnosti elektrárny. Obnovit techniku není až takový problém. S lidmi je to horší a bohužel to platí nejen na Dukovanech ale v energetice obecně. U klíčových pracovníků je věkový průměr okolo 50 let, pokulhává tu pravidelná obměna personálu, taková ta kontinuální.

Čím to?

Je to dáno především nízkou popularitou jaderné energetiky v minulých letech, takže zájem o studium jaderných oborů a o práci v energetice mezi mladou generací není takový, jaký bychom dnes potřebovali. Dukovany nejsou výjimka a mým velkým úkolem je tohle změnit.

A ten druhý velký úkol?

Pokračovat v již zahájeném projektu Long Term Operation, tedy v prodloužení provozu elektrárny do roku 2025 s předpokladem dalšího postupného prodlužování provozu až do roku 2045. To je samozřejmě třeba provádět s maximálním důrazem na bezpečnost a podléhá velmi přísným licenčním podmínkám státního dozoru. Oba dva úkoly mají těsnou vazbu – prodloužení provozu „železa“ bez toho, aby ho měl kdo provozovat a udržovat, není prostě možné.

Dají se říci nějaká konkrétní čísla, kolik procent lidí z kterých odborností má tímto procesem projít?

Určitě ano, elektrárna má přehled jak o věkové struktuře zaměstnanců tak o odbornostech. Mluvíme zde řádově o desítkách lidí ročně, přičemž klíčové jsou funkce operátorů. Těch bude elektrárna potřebovat přibližně deset až patnáct ročně na pouhou obměnu.

Jak dlouho trvá příprava operátora reaktoru?

Přibližně pět let. Zároveň musíme vytvořit takové prostředí, aby zkušený provozní personál přecházel do funkcí specialistů jak na elektrárně tak i mimo ni. Pokud chceme dále rozvíjet jadernou energetiku, odborníky budeme potřebovat i pro výstavbu nových elektráren a praxe v provozu je pro tyto účely nenahraditelná.

Od roku 2012 po složitých technických úpravách bude dukovanská jaderná elektrárna produkovat 2000 MW, stejný objem elektřiny jako Temelín. Co dál? V Temelíně už probíhá proces EIA na dostavbu. Co Dukovany?

Předpokládáme od roku 2015 prodlužování desetileté licence postupně na všechny čtyři bloky. To znamená do roku 2025, přičemž reálná technická životnost jaderné elektrárny je 60 let. Tedy do roku 2045. V plánech ČEZu nyní zvažujeme, jakou strategii v lokalitě Dukovany zvolit dál.. Předpokládáme, že zde v budoucnosti postavíme další jaderný zdroj, přičemž je třeba vzít v úvahu několik omezujících faktorů – především zdroje vody a dále například možnosti vyvedení výkonu do sítě. Reálně dnes vidím možnost Dukovany rozšířit o jeden blok podobných parametrů, jako budou dva nové bloky v Temelíně.

Kolik dnes stojí jeden blok jaderné elektrárny s instalovaným výkonem 1000 MW, jak dlouho trvá plánování a následně jak dlouho probíhá stavba do začátku spouštění?

Jeden blok nové jaderné elektrárny stojí řádově desítky miliard korun. Je to ale otázka nabídky a poptávky na trhu. Záleží prostě na tom, jak rychle dnes svět začne do jaderné energetiky investovat a jak rychle budeme umět jako ČEZ na změny reagovat. Víte, že mnoho elektrárenských společností světa nyní znovu přistupuje k výstavbě jaderných elektráren a kapacity výrobců klíčových zařízení nejsou neomezené. Pokud tedy poptávka výrazně převýší nabídku, poletí ceny elektráren nahoru. Přibližná doba stavby nové elektrárny je od 12 do 15 let – tedy od rozhodnutí o výstavbě po její uvedení do provozu. Je třeba ovšem říci, že významnou část této doby zaberou licenční a povolovací řízení, jejichž délka velmi závisí i na subjektech mimo ČEZ.

Začínal jste jako operátor na blokové dozorně v Dukovanech, utkvěla vám v paměti nějaká krizová situace?

Skutečně krizovou situaci jsem na blokové dozorně nezažil. Na Dukovanech ani vážný provozní problém, který by se dal nazvat krizovou situací, nikdy nebyl.. Byly směny klidné i náročnější, především při plánovaném odstavování nebo naopak najíždění bloků. To si dobře pamatuji, byly směny, kdy si člověk na dozorně chvilku nesedl.

V Dukovanech jste startoval kariéru, poté jste přešel do Prahy na centrálu, kde nyní působíte v pozici ředitele útvaru Asset Management – technologie. Co vaše současná práce přesně obnáší?

Na centrále jsem začal pracovat od roku 2004. Je však třeba podotknout, že z Dukovan jsem fyzicky neodešel nikdy, kancelář tu stále mám. I když podstatnou část pracovního času trávím buď v Praze nebo na ostatních elektrárnách.. A co práce Asset Managementu obnáší? Jednoduše řečeno vytváříme pravidla pro plánování a rozdělování peněz na údržbu a investice pro elektrárny. Na základě těchto pravidel pak elektrárny své peníze řídí, my sledujeme jejich čerpání, podle potřeb i přesouváme. Zabýváme se i minimálními technickými standardy, což lze popsat jako stanovení určitých limitních technických parametrů, které musí zařízení elektráren splňovat.. Ale těch věcí, které dnes máme jako centrální útvar ČEZu na starosti, je mnohem víc, velmi zajímavá je třeba oblast strategie provozu a údržby elektráren. Máme na starost nastavení takového způsobu práce, abychom udrželi zařízení elektráren v dobrém stavu za odpovídající peníze v horizontu pěti a více let.

Být ředitelem dukovanské elektrárny znamená udržovat kontakt s okolními obcemi..

Už nyní mi chodí reakce jednotlivých starostů, různé pozvánky na oficiální i méně oficiální akce. Užší kontakt s okolím však předpokládám až po Novém roce, protože v tuto chvíli mám obrovské množství starostí a přebíráním ředitelského postu a neméně starostí je pro mě předávání mého současného ředitelování někomu dalšímu. Takže mám to naplánováno následovně: v říjnu Dukovany velice okrajově, v listopadu bych začal více do hloubky a prosinec bude hektický v samotném předání. Na velmi dobrých vztazích Dukovan a okolích obcí nechci nic měnit, spíše pokračovat v jejich rozvoji. Elektrárna má tradičně silné vazby na kraj Vysočina. Leží však rovněž na samém pomezí Jihomoravského kraje, a tak bych rád dobré vztahy vyvažoval k oběma krajům stejně

Žijete v Třebíči nebo se budete stěhovat z Prahy?

I když povinnosti, které mě s novou funkcí čekají, budou patrně velmi náročné na čas, věřím, že na ujeté kilometry tolik náročné nebudou. Máme nově postavený domek v Jevišovicích.. Moje manželka učí na obchodní akademii ve Znojmě, když jsme stavbu plánovali, hledali jsme vhodné místo mezi dukovanskou elektrárnou a Znojmem. Jevišovice leží přibližně uprostřed. To ovšem nebyl jediný důvod pro naše rozhodnutí, Jevišovice mají krásné okolí a prostě se nám tam líbilo.

Tomáš Žák

Narozen: 11. 7. 1962, Dačice

Vzdělání: VUT Brno, fakulta elektrotechnická, dále dvouleté postgraduální studium „Výstavba a provoz jaderných elektráren“, titul MBA – Sheffield Hallam University

Ženatý, 4 děti

Koníčky: horské kolo, rafting a vodáctví, turistika, zájem o historii