„RM area invest, s.r.o. patří mezi realitní kanceláře, se kterými spolupracujeme,“ reagoval opatrně mluvčí elektrárny Petr Spilka.


Realitní firma vznikla teprve nedávno, a to loni koncem dubna. Nač kupuje pozemek v katastru Skryjí a Lipňan? Přímo jednatele se Deníku nepodařilo kontaktovat.


Proč tedy ČEZ hodlá zakoupit velký pozemek v těchto místech? Znamená to, že se už energetický gigant chystá ke stavbě nového bloku?


Na tyto dotazy mluvčí Spilka odpověděl diplomaticky: „Jestli bude stát v Dukovanech nový blok, je otázka budoucích průzkumů a studií. Příprava a výstavba může zabrat i 15 let. My jsme začali tuto analýzu na základě výzvy kraje Vysočina.“ Dle jeho slov se ČEZ připravuje pro relativně vzdálenou budoucnost. „I současné Dukovany mají omezenou životnost a my musíme myslet na budoucnost tohoto zdroje elektřiny, ale i na budoucnost zaměstnanosti v regionu,“ řekl.


A doplnil důležitou věc: „Potřebujeme proto kdekoli v lokalitě mezi stávajícími obcemi Dukovany, Rešice, Rouchovany, Mohelno a Slavětice souvislou rozvojovou plochu. Do jejího získání nebudeme toto téma blíže komunikovat a upřesňovat. To vše s ohledem na spekulanty s pozemky.“


„Pozemek jsme schválili prodat, ověřili jsme si, že jde o realitku, která pracuje pro ČEZ, nejsou to spekulanti, proto jsme záměr posvětili,“ informoval dukovanský starosta Miloš Kudera. Obec Dukovany získané miliony vloží do revitalizace mateřinky, fotbalových kabin a zámku.