Jako zdroj zvuku před časem označil právě transformátory dukovanské jaderné elektrárny Aleš Jiráska z Národní referenční laboratoře. Měření citlivými přístroji specialisté referenční laboratoře prováděli ve Lhánicích a okolí loni na jaře. Frekvence zvuků je přivedly až ke dvěma transformátorům jaderného zařízení.


Protože ale naměřená hladina nepřekračuje české hygienické normy, nemusí jaderná elektrárna vůbec nic dělat. Problém je ale v tom, že přestože je naměřený brum podle norem podlimitní, slyšet je. A zejména citlivé lidi dokáže nepříjemně potrápit.


Své o tom ví původní majitelka domu ve Lhánicích Hana Fajmonová. Monotónní hučení ji přivedlo na pokraj šílenství. Přestože si vysněný domek s manželem nákladně opravili, po roce je temný zvuk vyhnal pryč.


Nemovitost nabídli k prodeji a odstěhovali se i s miminkem do bytu v nedalekých Ivančicích.


Dům tehdy koupila třebíčská realitní kancelář; údajně s tím, že jej nabídne k rekreaci. Nakonec ale vyšlo najevo, že skončil v držení společnosti RM area invest, která pracuje pro ČEZ. A ten nyní na místě zkoumá, zda se vliv jaderné elektrárny projevuje či ne. Deníku to potvrdil mluvčí elektrárny Petr Spilka.


Mít to pod kontrolou


„Ano, měříme tam. Nikdy jsme ale nenaměřili něco, co by přesahovalo limit,“ řekl Spilka.


Proč ČEZ ve Lhánicích měří? Vedení elektrárenské společnosti chce mít jistotu, zda výměna transformátorů za větší a zvyšování výkonu jaderné elektrárny skutečně v okolí není znát.


Podnět k nákupu domu dal sám Spilka. „Dům jsem našel na internetu v nabídce realitní kanceláře. Doporučil jsem řešení, že by po dobu zvyšování výkonu bylo dobré, abychom vše měli pod kontrolou a dům koupili. Chceme vědět, jak se zvuk a jeho šíření chová,“ přiznal mluvčí.


Původní majitelka domu je ale poněkud tajemným postupem lidí z ČEZu rozhořčena a cítí se podvedena. „Proč za náma nepřišli rovnou?“, ptá se.

„Kdyby jednali upřímně a řekli, o co jde, ať si v klidu vybereme domek za domek v téže hodnotě, bylo by vše v pořádku. Takhle nás připravili o zdraví, dům a o peníze,“ zlobí se Hana Fajmonová.


Dům totiž nejprve koupila třebíčská realitní kancelář Dvořák. Obratem jej prodala společnosti RM area invest advokáta Roberta Mrázika. Ten na takovém postupu nevidí nic zvláštního. Dvořáka prý jen pověřil vyřízením celé transakce. „Nebylo v tom skutečně nic jiného. A cenu jsme respektovali,“ sdělil Mrázik.


I přesto Fajmonovi na prodeji domu prodělali.


„Do opravy jsme dali dva miliony, prodali jsme za milion 850 tisíc. Ale hlavně si teď nemůžeme úroky z hypotéky odpisovat z daní, za třicet let to dělá nemalé peníze. Přestože jsme se z domu odstěhovali, hypotéku platíme dál,“ popisuje Fajmonová.


Proč elektrárna nekoupila dům rovnou a nevypořádala se s Fajmonovými přímo? Na to mluvčí Spilka odmítl odpovědět.


„Komentovat to nebudu, paní Fajmonová oznámila, že nás bude žalovat a vše co řeknu, by mohlo být použito proti nám,“ reagoval Spilka.
Hana Fajmonová si stěžuje, že trvalý nízkofrekvenční zvuk jí doživotně poškodil ušní nerv. „Jsme nešťastní lidé. Chtěli jsme mít svůj dům a díky všemu jsme teď v bytě,“ naříká si Fajmonová.


Měření ve Lhánicích má ČEZ provádět až do podzimu roku 2012. Tedy po celou dobu plánovaného zvyšování výkonu jaderné elektrárny.