„Přímé spojení regionu s Brnem je velmi důležité pro cestu za prací, do školy i k lékaři. Spoj byl důležitý i pro důchodce, kteří potřebovali se včas dostat do Fakultní nemocnice v Brně a pak zase zpátky,“ sdělil radní Moravských Budějovic Zdeněk Janderka.

Přestože autobusy začnou jezdit, není jisté, jak dlouho vydrží. Obnovená linka je totiž komerční a bez dotací z krajského rozpočtu. Obce na Vysočině platí v přepočtu sedmdesát korun za obyvatele ročně na zajištění dopravní služby. Tuto částku uhradí, i když doprava nebude odpovídat jejich požadavkům.

Borůvková farma v Samšíně.
Majitel jediné borůvkové farmy na Vysočině: Borůvky miluje každý

„Nevíme, jak dlouho bude linka bez dotací fungovat, uvidíme po dvou třech měsících provozu. Předpokládáme ale, že spoj bude dobře využívaný,“ sdělil Janderka.

Základní jízdenka z Dačic do Brna stojí 171 korun. Další zastávky jsou v Jemnici, Moravských Budějovicích, Jaroměřicích nad Rokytnou, Hrotovicích, Rouchovanech, Dukovanech, Jamolicích a Ivančicích. Linka fungovala padesát let, zanikla teprve nedávno, protože ji nechtěl dotovat ani jeden z krajů.

Nyní ji provozuje nový dopravce. „Zatím linku budeme provozovat na své riziko. Podle toho nastavíme jízdné. Věříme, že o cestu našimi autobusy bude zájem. Jednáme s obcemi a městy, aby se na provozu finančně podílely,“ uvedl majitel United Buses Karel Bílý.