„Přímé spojení regionu s Brnem je velmi důležité pro cestu za prací, do školy i k lékaři. Spoj byl důležitý i pro důchodce, kteří potřebovali se včas dostat do Fakultní nemocnice v Brně a pak zase zpátky,“ sdělil radní Moravských Budějovic Zdeněk Janderka.

Přestože autobusy začnou jezdit, není jisté, jak dlouho vydrží. Obnovená linka je totiž komerční a bez dotací z krajského rozpočtu. Obce na Vysočině platí v přepočtu sedmdesát korun za obyvatele ročně na zajištění dopravní služby. Tuto částku uhradí, i když doprava nebude odpovídat jejich požadavkům.

„Nevíme, jak dlouho bude linka bez dotací fungovat, uvidíme po dvou třech měsících provozu. Předpokládáme ale, že spoj bude dobře využívaný,“ sdělil Janderka.

Základní jízdenka z Dačic do Brna stojí 171 korun. Další zastávky jsou v Jemnici, Moravských Budějovicích, Jaroměřicích nad Rokytnou, Hrotovicích, Rouchovanech, Dukovanech, Jamolicích a Ivančicích. Linka fungovala padesát let, zanikla teprve nedávno, protože ji nechtěl dotovat ani jeden z krajů.

Nyní ji provozuje nový dopravce. „Zatím linku budeme provozovat na své riziko. Podle toho nastavíme jízdné. Věříme, že o cestu našimi autobusy bude zájem. Jednáme s obcemi a městy, aby se na provozu finančně podílely,“ uvedl majitel United Buses Karel Bílý.