Například senior Miloslav Doležal z Boroviny tudy procházel takřka každý den. „Tam se chodívalo vždycky, já to pamatuji celý život. Od té doby, co to získal nový majitel, tu hráz opravil a rybník vyčistil, tak to všechno bere jako svůj majetek," řekl.

Michal Fiala umístil na hráz dvě stavební buňky, ve kterých má základní vybavení k chovu ryb. Plotem prý pouze chrání svůj majetek. „Vždycky, když jsem tam přijel, tak jsem měl rozbité okno. Přece se musím nějak bránit," hájil se. Jednou prý dokonce přímo při činu přistihl mladého muže. „Byla u toho policie a město mu udělilo pokutu tisíc korun. To, aby mi zaplatil zasklení okna, ale nikoho nenapadlo," připomněl Fiala.

Od doby, kdy v závěru loňského roku zbudoval plot, se navíc setkává i se škodami na něm. Podle Doležala ale žádný důvod k zahrazení hráze Fiala neměl. „Nic nekalého se tam nedělo. Lidi mu to tam začali ničit, až když tam postavil plot. Já si myslím, že se nemá čemu divit," poznamenal.

Pletivo a částečně i železné oplocení je podle majitele rybníka poničené vždy do dvou dnů od opravy. „Budu tam muset dát elektriku nebo psa," podotkl. „Opravdu nevím, co už bych měl udělat, aby tam ti lidé nechodili. Je to hráz s přepadem, takže tam by se ani jezdit, ani chodit správně nemělo," upozornil Fiala.

S umístěním stavebních buněk souhlasil odbor výstavby třebíčské radnice. Vyjadřoval se k němu i odbor životního prostředí. Oplocením se ale zabývat nemusel. „Zábrana v chůzi součástí územního rozhodnutí o umístění stavebních buněk nebyla. Pozemek je totiž podle katastru nemovitostí veden jako trvalý travní porost, nikoli jako cesta, popřípadě komunikace," doplnil vedoucí odboru výstavby Vladimír Obršlík.

Mezi nespokojenými je také mladší žena z Boroviny, která si nepřála být jmenována. K rybníku chodí pravidelně venčit dva psy. „Většinou ale jdeme okolo rybníka, takže jsou určitě lidé, kterým to vadí víc. Často si tady někdo kvůli tomu zanadává," řekla.

Nejen plot, ale i rozježděná louka u rybníka se nelíbí Miloslavu Doležalovi. „Fiala si tam jezdí se svým jeepem. Jsou tam koleje, že se tam nedá ani skoro chodit," mínil.

Michal Fiala slyší námitky pejskařů na poničenou louku často. „Lidé mi nadávají vždy, když tam přijedu. Mně ale jezdila auta i po hrázi. Nemohl jsem to tak nechat," dodal.

Výjimkou k uvolnění hráze nejspíš bude tradiční Běh energetiků, který se v září uskuteční již po čtyřiatřicáté. Za téměř deset let, co je vlastníkem rybníka Michal Fiala, se s ním organizátoři vždy dohodli. „Oni nejsou ti problémoví," přislíbil letošní souhlas s uvolněním jinak uzavřené hráze.