Třebíčské cestovní kanceláře hlásí omezený výběr. Potvrzuje to manažerka komunikace a marketingu společnosti Zájezdy.cz Kateřina Komedová. „O last minute je letos velký zájem stejně jako loni. Aktuálně máme problém uspokojit požadavky klientů, pokud si objednávají dovolenou jeden, dva týdny dopředu. Naprostá většina takových zájezdů je již prodaná," říká Komedová. Obliba last minute má podle ní jednoduchý důvod: „Cena. Zájezdy na poslední chvíli jsou levné, a proto oblíbené."

Zájezdy last minute se netýkají jen pobytů u moře, lidé mají zájem i o poznávací zájezdy. „K moři se na last minute létá od června. Poznávací zájezdy mají klienti v oblibě nejvíce v září a říjnu," nastiňuje Komedová.

Její slova potvrzuje Hana Nováková z Cestovní Kanceláře Tipatour. „Poznávací zájezdy prodáváme hlavně před hlavní sezónou a po ní. Oblíbené jsou maďarské lázně a Slovensko." Nováková dělí zákazníky na tři skupiny. „První skupina si objednává zájezdy na tzv. první moment. Výhodou je velký výběr, klient si může vybrat, co se mu líbí, dále to jsou nejlepší ceny a slevy, které nenabízíme ani na last minute. Druhou skupinou jsou klienti, kteří přijdou během roku a zájezd si vyberou z katalogu. Poslední část spoléhá na last minute. Takoví lidé přicházejí tři, dva i jeden týden před zamýšleným odjezdem. Jde jim samozřejmě o nižší cenu, problém je ale užší výběr a omezení v termínu," říká Nováková. „Zákazník chce například na dovolenou od soboty do soboty. Při last minute bývá problém najít požadovaný termín. Nejpohodlnější pro zákazníky i pro nás je první moment," doplňuje.

Nejpopulárnější lokality třebíčských cestovek se příliš neliší. Zákazníci společností Zájezdy.cz i Tipatour mají v oblibě Řecko, Turecko a Bulharsko. Tipatour se potom zaměřuje na autobusové zájezdy do Chorvatska, které jsou velmi populární. Cestovní Kancelář Alcampos zase nabízí zájezdy do Španělska. „Jezdíme na stejná místa již dvacet let, zákazníci je znají a rádi se tam vracejí," říká Ludmila Nechvátalová z Alcamposu. „Většina klientů si k nám nyní chodí pro zájezdy last minute. Co se stravování týče, lidé preferují polopenzi," říká Nechvátalová.