K Vánocům patří koledy. Správně by se měly zpívat až po Štědrém dnu, ale všichni si už zvykli na to, že nám navozují tu pravou vánoční atmosféru už během adventu. Pomáhá k tomu i Deník se svým tradičním projektem Česko zpívá koledy, do kterého se zapojují lidé ze stovek míst po celé republice.

Na Třebíčsku se jej letos 13. prosince zúčastní třeba základní škola v Husově ulici v Náměšti nad Oslavou. „Už jsme takto zpívali loni na schodech před naší budovou. A moc se těšíme, že si to letos zopakujeme,“ sdělila hlavní organizátorka koncertu Lucie Kolouchová. Ta ve škole učí na prvním stupni, neznamená to však, že by sbor byl dětský.

Výstava Přichází zima na Karlově náměstí v Třebíči
VIDEO: Do Třebíče už přišla zima. Zatím v podobě výstavy, podívejte se

„Zveme hlavně rodiče žáků, aby si s námi společně zazpívali. To loňské setkání mělo úspěch a já věřím, že stejně tomu bude i tentokrát,“ doplnila Kolouchová s tím, že organizátoři plně využijí podkladů, které lze najít na internetové stránce www.ceskozpivakoledy.cz. „Písniček je šest. Ne všichni je mohou znát nazpaměť, proto budeme mít pro účastníky připravené zpěvníky, které si z toho webu stáhneme. A využijeme i plakátky, které jsou na oné stránce také k dispozici,“ dodala učitelka s tím, že srdečně zve na zpívání koled každého, kdo si chce užít chvíle pohody a radosti.

Můžete se také PŘIHLÁSIT

Chcete si zazpívat koledy? Na adrese www.ceskozpivakoledy.cz se zaregistrujte a uveďte místo, kde se sejdete. Zároveň zde najdete i zpěvník či plakát k akci, nechybějí ani nahrávky koled, které se budou zpívat. Letos jsou to písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce.

Zazpívat si totiž mohou nejen rodiče, ale každý, kdo bude mít chuť. Uvažuje o tom i Jitka Šťastná. „Nevím, zda budu mít odvahu postavit se přímo na schody mezi hlavní zpěváky, ale aspoň se půjdu ke škole podívat. Možná se k účinkujícím přidám z davu,“ říká s úsměvem mladá obyvatelka Náměště nad Oslavou.

Za koledami ale nemusíte jezdit jen do Náměště. Do projektu se může zapojit každý, kdo si s přáteli rád zpívá. Stačí se zaregistrovat na uvedeném odkazu a uvést místo, na kterém se ve středu 13. prosince v šest hodin večer sejdete. V interaktivní mapě se pak tato lokalita objeví coby hvězdička. Po kliknutí na ni se objeví přesná adresa, takže váš sbor budou moci snadno najít posluchači i další milovníci zpěvu.

Česko zpívá koledy i na Žďársku.
Česko zpívá koledy a lidé potřinácté rozezní i Žďársko

Letos se tato akce koná už potřinácté, přičemž za ta léta přesáhla nejen hranice České republiky, ale dokonce i evropského kontinentu. „Každý rok se do ní totiž zapojují také krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. Nejdále se koledy rozezněly v Dauhá, hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

S Deníkem koledy vždy zpívá i nějaká známá kapela. Například minulý rok to byla skupina Čechomor, která oživila akci na vánočních trzích na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Na stejném místě letos bude zpívat skupina Divokej Bill, která kromě šesti zmíněných koled přidá i několik svých hitů.   

Video: Česko zpívalo koledy s Deníkem po celé Vysočině i v předchozích letech, podívejte.

Zdroj: Deník/ František Vondrák