Na Vysočině by se letos mělo začít zlepšovat zázemí pro cestující na čtyřech vlakových nádražích. Nejdražší bude již zahájená rekonstrukce výpravní budovy ve Žďáru nad Sázavou, která bude stát čtyřiačtyřicet milionů korun.

„Do konce léta skončí opravy budovy v Chotěboři. Menší investice plánují České dráhy v Novém Městě na Moravě a v Náměšti nad Oslavou,“ sdělila mluvčí drah Kateřina Šubová.

Ve hře je stále i rekonstrukce městského nádraží v Jihlavě. Náklady se odhadují kolem čtyřiceti milionů korun. Zatím ale není jasné, kdy by práce mohly začít. Obnova nádraží má být součástí velkého evropského projektu na propojení vlaků s autobusovým nádražím a městskou hromadnou dopravou. Podle Šubové by dráhy chtěly zahájit rekonstrukci ještě v tomto roce, ale jednání kolem terminálu zatím nebyla ukončena. Dráhy zvažují i druhou variantu obnovy nádraží, pokud by přestupní terminál nevznikl.

Přestavba vlakového nádraží ve Žďáru nad Sázavou začala v tomto měsíci, hotovo bude do konce roku. Město na ni drahám přidá pět milionů. „Žďárské nádraží patří k nejfrekventovanějším na Vysočině a cestující si zaslouží nové prostory,“ podotkla Šubová. Ve výpravní budově vznikne nové takzvané ČD centrum s pokladnami, zlepší se vzhled čekárny i restaurace, přibudou komerční prostory, které bude dopravce pronajímat. Opravena bude střecha, vyměněny instalace. Výpravní budova bude mít novou fasádu, okna i dveře. Vstupy v budově budou bezbariérové.

V Novém Městě na Moravě by v tomto roce mohla začít obnova stanice za 5,6 milionu korun. „Letos bychom rádi realizovali i opravu výpravní budovy v Náměšti nad Oslavou, zde předpokládáme náklady ve výši 4,3 milionu korun,“ doplnila mluvčí. Do konce léta skončí úpravy na vlakovém nádraží v Chotěboři. Zázemí pro vlakové cestující se zlepšuje v souvislosti se stavbou autobusového nádraží v sousedství. Dráhy to bude stát 8,7 milionu korun.

Podle starších údajů udržují České dráhy na Vysočině přes šedesát výpravních budov. Ve výhledu chystá dopravce opravy nádraží v Havlíčkově Brodě. Firma AŽD Praha loni předčasně ukončila pronájem haly, který získala v projektu Živá nádraží. Dráhy tam od té doby ze svého provedly nutné úpravy vestibulu za dva miliony korun.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)