Začal kašlat, teploty neměl, a tak mu dětská lékařka dala kapky na zklidnění. Po týdnu neustávajících obtíží je vyměnila za sirup na vykašlávání. Stále přitom chodil do školy. Chlapcovy záchvaty se stupňovaly, a tak lékařka přistoupila třetí týden na léčbu antibiotiky a pro jistotu mu vzala i krev.


Matěj tou dobou vždy po hodině dostal desetiminutový záchvat, po kterém vyzvracel plnou hrst hlenů.


Tuto fázi nemoci už trávil doma. Když antibiotika po deseti dnech dobral, za další čtyři dny absolvoval druhý odběr krve. Porovnáním obou vzorků se zjistilo, že hocha celou dobu trápí černý kašel, nemoc, která z Česka svého času zcela vymizela.


Třebíčská alergoložka Jarmila Richterová mu udělala vyšetření a následující čtyři měsíce jej doléčovala. Naplno se totiž u chlapce rozvinula vrozená dispozice, astma.


„U astmatiků samozřejmě trvá déle, než se průdušky z nemoci vzpamatují,“ potvrdila Deníku Richterová.


„Loni jsme oficiálně žádný případ černého kašle v okrese Třebíč neregistrovali. Letos je takto chorých dětí a mladých už šest,“ informovala epidemioložka třebíčského pracoviště krajské hygienické stanice Hana Pavlasová.


Astma, nebo kašel? To  je  těžké  určit


Tři odhalení pacienti jsou z ordinace zmíněné alergoložky. „Jednalo se vždy o urputný kašel a bylo třeba vyloučit jedno, nebo druhé, astma, nebo černý kašel,“ vysvětlila Richterová.


Zjistit tuto zákeřnou nemoc je podle ní ale velice nesnadné, a definitivu dokážou poskytnout jen krevní testy. Časová prodleva je mezi nimi dlouhá a rodiče by měli být trpěliví, jiná cesta není.


Povinná vakcinace se v tuzemsku provádí od roku 1959. Po nárůstu počtu onemocnění se však nyní uvažuje o dalším přeočkování. Mělo by být u dětí deseti – až jedenáctiletých, a to údajně již od příštího roku.


Proč se do Česka černý kašel vrací? Na to podle odborníků není složitá odpověď. Po revoluci se otevřely hranice, a populace přichází do styku s jinými kmeny bakterií, než proti kterým si injekcí v dětství vytvořila protilátky. V každém případě vakcinace, když už nezamezí onemocnění, alespoň znatelně zmírní průběh nepříjemné a někdy i nebezpečné nemoci.


Úmrtnost vlivem nákazy černým kašlem je však minimální.


Nakažlivé onemocnění se šíří kapénkovou infekcí, nejvíce jsou ohrožení ti nejzranitelnější – malé děti.


Choroba se nejdříve projevuje jako běžné nachlazení. Zhruba po 14 dnech dojde na typické příznaky – křečovité záchvaty kašle často až padesátkrát denně, včetně obtíží při dýchání při křeči hrtanu. Po záchvatu často následuje zvracení.


Návaly kašle pomalu ustupují v dalších týdnech. Těžký průběh mívá nemoc někdy u malých dětí, zejména v kojeneckém věku, kdy se mohou objevit i krátkodobé životu nebezpečné zástavy dechu. Černý kašel se léčí antibiotiky. Po nemoci je člověk vůči další nákaze nějakou dobu imunní. Celoživotní imunita však prokázána nebyla.

Černý kašel
Jedná se o infekční onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Ohrožení na životě mohou být kojenci, kteří ještě nebyli očkováni. První příznaky černého (dávivého) kašle se jeví jako nachlazení. Později dojde k opakovaným záchvatům kašle včetně dýchacích obtíží. Obzvláště u kojenců se mohou vyskytovat nebezpečné zástavy dechu (apnoe). Onemocnění se léčí antibiotiky. Povinně se očkují děti od 13. týdne věku ve čtyřech dávkách. Přeočkování se provádí u pětiletých až šestiletých předškoláků. Od příštího roku se uvažuje o dalším přeočkování, a to dětí v mladším školním věku.

HANA JAKUBCOVÁ
LENKA MAŠOVÁ