Zvedá se nájemné v městských bytech, úřady navýšily některé poplatky. Rostou také ceny vody a poplatky za televizi

Podražení hned několika služeb pocítí obyvatelé jaroměřického regionu.

Od 1. ledna se o dvacet korun zvedl poplatek za psa. Chovatelé však zaplatí rozdílné částky. Přímo na území města Jaroměřic nad Rokytnou je nová sazba pro rodinné domy 270 korun za kalendářní rok, pro ostatní domy o sto korun vyšší.

Rozdíl v ceně za psa v domech okolních obcí je rovněž stokoruna, přičemž pro ty rodinné je daná částka 120 korun.

Jaroměřický úřad zvedl také platbu za svoz komunálního odpadu. „Cena se zvýšila o 20 korun za osobu na rok na částku 500 korun. Osvobozeny jsou děti do tří let věku,“ sdělila Iveta Palátová. Jak uvedla, o 50 až 70 procent se navýšil poplatek za užívání veřejného prostranství, o 19,5 procenta podražil nájem v městských bytech.

Ceny nájmů rostou

Zvýšené náklady na bydlení se citelně dotknou například jednašedesátileté vdovy, jež si nepřála být jmenována. „Ještě není jasné, jakou měrou se zvýšení cen energie a jiných položek dotkne bydlení. Úřady by měly přistoupit na pozvolné zdražení nájmu, třeba na začátku každého pololetí,“ míní. Měsíční nájem se od ledna zvýšil i v bytech v majetku města Třebíč.

Pro první kategorii se částka zvedla téměř o šest korun. „V bytech standardních bude v rozmezí 21,69 až 25,62 korun za metr čtvereční, u bytů se sníženou kvalitou 15,36 až 18,58,“ stručně vyčíslila vedoucí bytového odboru Bohumila Hynková. Jiných poplatků se zdražení prozatím netýká. Stejně je tomu v Moravských Budějovicích. I tam se zvedá pouze nájemné v městských bytech, a to v průměru o tři koruny za metr čtvereční podlahové plochy.

„Podle zákona 107 z roku 2006 sbírky můžeme po čtyři roky každoročně zvedat nájmy. Využili jsme této možnosti a zdražili jsme na maximum, co nám daný zákon povoluje,“ zdůvodnil to Jiří Kučera ze společnosti MAME, která spadá pod město a zabývá se správou bytů.

Zřejmě jen o osm korun ročně si připlatí lidé v Náměšti nad Oslavou, a to za svoz komunálního odpadu.

Částka se tu zvedla na maximum 500 korun za osobu. V místních částech je pak sazba i zdražení poloviční.

A Jemnice? Tam rada města schválila pětikorunové navýšení cen za denní rozvoz obědů a nezastírá, že ke zdražení mohou v budoucnu přistoupit i jejich dodavatelé.

Růst nákladů na bydlení je od počátku roku patrný i v jiných oblastech. Například až o třináct procent se na Třebíčsku zdražila voda, o patnáct korun měsíčně od majitelů televizorů si přilepší výběrce koncesionářských poplatků.