Ve značkovém papírnictví v Jihlavské bráně měli dokonce na vchodu vyvěšenou ceduli, která zákazníky upozorňovala na možnou odlišnost ceny na cenovkách proti ceně na účtence.

„Z důvodu legislativních změn, které byly odsouhlaseny na poslední chvíli, nebylo reálné fyzicky přecenit cenovky u veškerého zboží. Proto je možné, že po dobu nezbytně nutnou se bude lišit cena na účtence v porovnání s cenou zboží. V souladu s ustanovením § 13, odst. 2 zákona o cenách je možné seznámení s konkrétní cenou jiným přiměřeným způsobem, a to přímo u pokladny. Směrodatná a platná je cena na účtence. Omlouváme se za vzniklé komplikace," informovala na vývěsce ve vstupu do papírnictví předsedkyně představenstva společnosti Koh-I-Noor Hardtmuth Trade. K tomu prodavačka v prodejně za pultem dodala: „Děláme všechno za provozu. Nové cenovky se mnohde teprve budou dávat."

V Knihkupectví Jakuba Demla na Karlově náměstí se chystají, že přeceňování knih u nich nastane až s nově došlým zbožím. Zvyšování DPH se tamnímu jednateli Petru Procházkovi nelíbí: „V jiných státech mají na knihy nižší daň. Někde na ně nemají dokonce daň žádnou. Asi se vracíme zpět k opici, když se zvyšuje DPH i u knih. Vždyť DPH je už tak dost vysoké." Podle něj taková situace vydávání českých knih jen ztěžuje. „Například v Norsku stát od každého titulu pro veřejné knihovny vykoupí za státní peníze kolem dvou tisíc kusů knih. U nás pokud vyjde kniha jen v češtině, má to nakladatel zatraceně těžké, když je kniha pro tak malý trh. Zrovna teď tu mám na pultě velmi zajímavou knihu z Třebíčska. Jenže na její náklad si musel autor sám přispět, aby ji mohl vůbec vydat," dodal Procházka.

Postupnou výměnu cenovek u veškerého zboží provádí nyní v Drogerii Teta na Karlově náměstí v sousedství Grand hotelu. „Většinou jde o devadesátihaléřové položky u každého zboží. Už jednatřicátého se měnil systém v počítači," poznamenala tamní vedoucí Drogerie Teta Radka Kubálková.

Výměna cedulek s cenou probíhá i v prodejně večerky Bauer na Karlově náměstí. „Kupříkladu u některého pečiva budou teď ceny hodně rozdílné. Záleží, jakou každý pekař nastaví cenu," mínila prodavačka večerky.

Inventuru měli ve středu málokde, například v lékárně v Jihlavské bráně. I tam nejspíš také přeceňovali zboží.