Vyzvedává takto léky na recept i vnoučatům a příbuzným. Manželka po operaci potřebovala Clexane, lék na ředění krve. Buď jej v lékárnách neměli vůbec, nebo drahý. V nemocniční lékárně ovšem vyšel podle pana Bohumila nejlevněji.


Podle včerejšího zjištění Deníku se v lékárně v třebíčské nemocnici Clexane 2xO,4 ml prodával s doplatkem 16 korun plus regulační poplatek za položku 30 korun. V lékárně na Vltavínské jej měli s doplatkem 115 korun plus opět 30 korun poplatek. U sv. Martina ovšem lék neměli vůbec, byl pouze na objednávku, cenu nesdělili.


Proč tak rozdílné sumy? Jednoduše - u nemocniční lékárny lze předpokládat vysoký odběr tak speciálního preparátu, chodí sem mnoho pacientů z hematologie či po operacích.


U většího odběru od distributora či přímo výrobce jsou množstevní slevy.


Existují i tiché dohody lékařů s konkrétními lékárnami. Doplatek za určitý lék chtějí výrazně menší, než jinde, a tak doktoři sem pacienty hojně posílají.
Lékárny u supermarketů zase mnohem více prodávají potravinové doplňky, volně prodejné léky a nejmenovanou drahou francouzskou kosmetiku. Lidí s receptem sem chodí mnohem méně, než třeba do centra.


Přehled lze získat na internetu


Cenotvorba u léků je tak složitý proces, že vysvětlit jej ve zkratce laikovi je téměř nemožné. Existuje na ni složitý matematický vzorec, do hry vstupuje DPH.


Zároveň cena léku od výrobce na trhu v průběhu roku kolísá i v rozpětí desítek korun. Prostě na léky se nahlíží jako na každé jiné zboží.


Existuje však vyhláška, která stanovuje lékárníkovi maximální přirážku. Na webových stránkách ministerstva zdravotnictví lze v kolonce Léky zjistit jejich ceny včetně průměrných a maximálních doplatků.


Od ledna Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spustil stránky www.leky.sukl.cz.


„Pacient zde nalezne mimo jiné úplný přehled všech registrovaných léčivých přípravků, schválených klinických studií a přehled lékáren. Nově je připravena i databáze volně prodejných léčiv. Pro snazší orientaci je připraven i slovníček a soubor nejčastějších otázek a odpovědí. Informací je zde mnoho a postupem času jich bude stále více,“ sdělil ředitel SÚKL Martin Beneš.


Důležitá je taky informace, že ke každému léku existuje seznam náhradních léků, samozřejmě v různém cenovém rozpětí.


Pokud doktor na recept vyloženě nenapíše poznámku „nezaměňovat“, pacient se může podle ceny v lékárně po dohodě s lékárníkem rozhodnout, že si třeba koupí nejlevnější variantu. Tady jsou ovšem některá významná úskalí. Každá náhradní varianta předepsaného medikamentu může mít jiné vedlejší účinky. To je potřeba velmi zvážit, zda si radši nepřiplatit a předejít třeba bolestem hlavy.


Je též nutné dát si pozor na kombinace léků. Náhradní třeba i levnější lék může být nekombinovatelný s dalším, který pacient musí užívat na jinou chorobu. Proto vždy musí mezi lékárníkem a pacientem proběhnout dialog na toto téma.


Jak je z tabulky patrné, často vydávané léky Lokren a Xyzal se drží ve zhruba stejné cenové hladině.


Od 1. února však do hry vstoupí další důležitý faktor. Recepty udané v lékárně v třebíčské nemocnici budou bez poplatku 30 korun. To už může být pro mnoho lidí výhodné.


Pokud třeba senior v Jaroměřicích od lékaře obdrží dva tři recepty, jako dobrý skutek přibere další dva recepty sousedky, vyplatí se mu dojet si do třebíčské nemocniční lékárny.

Ceny vybraných léků

Ceny vybraných léků.