„Ve středu jsem si po delší době pustil televizi a viděl zprávy. Od čtvrtka jsem začal být sprostý. Ty ceny nafty začínají být fakt vysoké. Ještě jsem si nedělal aktuální kalkulace, samozřejmě jako každý v oboru vyčkávám na reakci konkurence, všichni se to snaží tlačit dolů co nejvíc. Ale jak to tak vidím, i my autodopravci budeme muset na vývoj u benzinek zareagovat,“ naznačil.


V Třebíči natural 95 včera u benzinek Shell i Benzina stál shodně 33,40 koruny. Nafta pak 32,10 koruny. Jinde v okrese je levněji. Tradičně velmi nízké ceny pohonných hmot účtuje jihlavská benzinka Tank Ono v Žižkově ulici. Tam nafta i natural 95 včera vyšly na 30,50 koruny. Velmi hluboko do peněženky pak sáhli řidiči, kteří tankovali na sjezdu z dálnice D1 u Měřína u benzinky Shell. Benzin tam stál závratných 35,70 koruny a nafta 34,40 koruny.


Uvidíme, co bude příští rok


Největší přepravce v osobní dopravě na Třebíčsku – firma TRADO BUS, s.r.o., zatím zdražování jízdného nepřipravuje. „Samozřejmě, že sledujeme to, co se děje na trhu s pohonnými hmotami. Ale zatím to nijak do cen jízdenek v našich autobusech promítat nebudeme. Hovořím o nejbližších měsících. Co bude v půli příštího roku, se teprve uvidí, nechci nic předjímat,“ konstatoval ředitel TRADO BUS Milan Dygrýn.


Vysočina se s cenovou hladinou nafty a naturalu 95 pohybuje mírně nad celostátním průměrem, Třebíčsko pak patří k dražším okresům. Nejhůř jsou na tom tradičně na jižní Moravě, kde jim čerpací stanice servírují nejvyšší ceny nafty i benzinu v republice. Nejlevnější benzin mají Jihočeši, naftu tankují za nejnižší průměrné ceny v Karlovarském kraji.


O 1,50 koruny víc ještě tento týden


„V průběhu následujících dní by měly ceny pohonných hmot u čerpacích stanic postupně vzrůst až o 1,50 koruny. Vzrostly totiž velkoobchodní ceny, za které nakupují obchodníci nebo samotné čerpací stanice,“ sdělil analytik Michal Roškanin.

Podle něj tuzemské velkoobchodní ceny reagují na vývoj cen ropy, kurzu koruny k dolaru a přeneseně i na vývoj cen benzínu a nafty na hlavní evropské burze s petrochemickými produkty v Rotterdamu. Barel ropy v minulém týdnu překonal hranici 90 dolarů, což je nejvíc od října 2008. Špatně se z pohledu českého motoristy vyvíjí i kurz koruny vůči dolaru, který za poslední měsíc oslabil ze 17,50 na 19 korun za dolar.