„V této chvíli to ještě nedokáži přesně říct, protože jednání o ceně nás teprve čekají, ale za provozovatele budeme chtít nárůst alespoň o inflaci,“ nastínil budoucnost ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.


Současná cena vody na Třebíčsku je 36,70 vodného a 24,74 stočného.


Ovšem přílišné zdražení by mohlo být podle předsedy představenstva svazku obcí vodovody a kanalizace Miloše Maška spíše kontraproduktivní.


„Pro výpočet ceny vody dnes existuje vzorec, z kterého se vypočítává. Pro další změny tak už není příliš velký prostor, ale případné velké zvýšení by určitě nebylo dobré, protože by donutilo více šetřit, což by mohlo vést k dalšímu navýšení ceny,“ řekl Mašek.


Fixní náklady zvýší cenu za kubík


Jedním z důvodů vyšší ceny za kubík vody může být totiž právě její menší spotřeba. Více než polovinu ceny vody tvoří takzvané fixní náklady, které se musí rozpočítat na menší množství vody.


„U nás denní spotřeba vody na obyvatele nepřekračuje sto litrů,“ sdělil Mašek. To je jen lehce nad republikovým průměrem, který činí šestadevadesát litrů.


Důvodem je krize


Je to výrazně méně než například v západní Evropě. Podle serveru Tzb–info.cz je spotřeba v Belgii 120, v Německu 129, ve Francii 151 a v horkém Španělsku se vyšplhá dokonce až na 295 litrů na obyvatele a den. Spotřeba vody se u nás za posledních pět let snížila o tři až pět procent. Důvodem je ekonomická krize, která nejenže donutila domácnosti šetřit, ale zároveň kvůli ní skončila i spousta firem.


„Tento pokles spotřeby bohužel stále pokračuje,“ okomentoval současný trend Hedbávný.


Zdražovat se chystají i v sousedních krajích. Že budou muset jít s cenou nahoru, se shodují na většině míst Jihomoravského kraje. Rozdíl je jen o kolik. Například na Blanensku to bude o celé dvě koruny za kubík.