Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum má sloužit zábavě i vzdělávání

Mohelno - Ze zchátralé usedlosti, stodoly a chlévů má vzniknout centrum vzdělávání, kultury a zábavy. Dříve místo pro parkování pohřebního vozu se proměňuje v multifunkční středisko, které bude úzce propojeno s nedalekou Hadcovou stepí i místním životem.

2.1.2014
SDÍLEJ:

Za nenápadnými hnědými vraty se ukrývá zemědělská usedlost, ze které má brzy vzniknout víceúčelové centrum.Foto: Deník/ Kamil Černý

Ducha stařičkého prostoru by však místo ani po nákladné rekonstrukci ztratit nemělo. „Od počátku jsme chtěli, aby typický selský ráz objektu byl zachován," potvrdil starosta Mohelna Jiří Kostelník. „Národní výbor to koupil od jednoho sedláka někdy v sedmdesátých letech, od té doby se s tím nic nedělalo. Byla by to ale obrovská škoda, kdybychom pro to žádné využití nenašli. Vždyť je to ve středu obce," zdůraznil.

Místní sokolovna není majetkem městyse, prostor pro kulturní vyžití je tak značně omezen. „Není tady nic, kde by se mohly pořádat třeba jen menší rodinné oslavy," postěžovala si Milada Musilová, která bydlí v těsné blízkosti objektu, kde má víceúčelové centrum vzniknout. „Pokud z toho bude to, co se říká, tak to bude hezké. Něco takového by Mohelnu slušelo," mínila.

První záměr, co z nevyužitých prostor vytvořit, byl velkou měrou svázán pravidly pro přidělení státní dotace. „Podmínkou jejího získání bylo, že to bude vzdělávací centrum. Dvakrát jsme ale s žádostí neuspěli, takže jsme to začali v září přebudovávat z vlastních prostředků a bez dotací na kulturně-společenské centrum," líčil Kostelník.

Projekt ale výrazně podpořila Skupina Čez. „Jen letos nám přispěla více než dvěma miliony korun," podotkl mohelenský starosta. Konkrétnější v celkových nákladech na rozsáhlou opravu ale být nechtěl. „Máme sice naprojektovanou cenu, ta se však bude určitě ještě upravovat, protože nás během prací leccos překvapuje a ještě zřejmě překvapovat bude. Po odkrytí střechy jsme třeba zjistili, že tam už skoro vůbec není pozednice," popisoval havarijní stav objektu.

Rekonstrukci předcházel detailní projekt, který zmapoval všechna slabá místa, na nichž se zub času podepsal nejvíce. „Jedna věc byla vyřešení technického stavu zemědělské usedlosti, která je tvořena i stodolou a několika přístavky - chlévy. V této fázi bylo nutné celý objekt odvlhčit, učinit sanační opatření a vyztužit konstrukci," vysvětloval třebíčský projektant Arnošt Fabík, který dokumentaci k dílu zpracovával. „Poté následuje druhá fáze, ve které se řeší dispozice. V tomto případě je to například sociální zařízení, pódium nebo různé salonky," doplnil.

Výsledkem má být také společenský sál či klubovny pro obecní spolky jako jsou dobrovolní hasiči či myslivci. Ani myšlenku vzdělávání a propojení centra s chráněnou Hadcovou stepí, kterou každoročně navštíví tisíce lidí, však zastupitelé městyse neopustili. „Školy tam v rámci exkurzí najdou stálou expozici o stepi a audiovizuální program s naučným filmem," předeslal Kostelník.

Hodnota celé stavby není vyjádřitelná pouze penězi, ale také lidskými silami. Městys totiž dal přednost místním živnostníkům před stavebními firmami. „Pracovali na tom lidé, které jsme mohli zaměstnat díky prostředkům od úřadu práce nebo třeba klempíř od nás z obce. Cizí do toho nezapojujeme. Bude to sloužit našim lidem, a proto si to také udělají oni sami," poznamenal.

Autor: Kamil Černý

2.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třebíči lidé zájem o volby měli. Například do volebního okrsku číslo 18 voliči v sobotu přicházeli stejným tempem jako v pátek, kdy odvolilo 43 procent oprávněných voličů.
3

V Třebíči zájem o volby trvá

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení