Radnice navrhla nevyslyšet žádost o peníze centrální Linky bezpečí s poukazem na fakt, že funguje místní linka bezpečí, provozovaná společnosti Střed. Opoziční barákovci (Třebíč Občanům!) přišli s protinávrhem, aby se daly peníze nejen Středu, který pokrývá krizové telefonáty od 9.00 do 21.00, ale i celostátní Lince bezpečí, jež působí non-stop. Navrhovali částku 30 tisíc, nakonec v hlasování nezískali dostatečnou podporu. Ruku zvedli pouze barákovci, piráti a část zastupitelů z ANO.

Opozice argumentovala mimo jiné tím, že mladí lidé v potížích mají potřebu své problémy ventilovat zejména v noci. „Ve večerních hodinách je zvýšené procento dětských sebevražd a podobných věcí,“ uvedla opoziční zastupitelka Alexandra Svobodová.

„Podle zpětné vazby, kterou máme, je linka bezpečí, kterou provozuje Střed, dostačující a nezaznamenali jsme jediný problém, že by tato aktivita nebyla dostatečná,“ reagoval starosta Pavel Pacal. K bodu mimo jiné řekl, že centrální Linka bezpečí je z poloviny financovaná státem a své služby poskytuje nezávisle na tom, zda jí konkrétní město přispěje či ne. Jinými slovy - nepřetržitá služba pro Třebíč zajištěna je. Blanka Kutinová (Třebíč Občanům!) zmínila, že město velikosti Třebíče si může dovolit přispět. Barákovci pak vyjmenovali tři vesnice v blízkém okolí, které na tuto centrální službu pro lidi v psychické nouzi peníze pošlou.

Hned poté zastupitelé debatovali, proč dávat 199 500 korun z rozpočtu soukromé firmě, která provozuje městský Aquapark Laguna. „Proč má město platit soukromé firmě vybavení, které má pro svoji výdělečnou činnost?“ Chtěla vědět Blanka Kutinová od barákovců.

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana ve Vladislavi na Třebíčsku.
Už je vidět! Tamhle v tom autě sedí! Vladislav vítala Miloše Zemana

Starosta Pacal vysvětlil, že soukromá firma areál pouze provozuje. „Veškeré investice, které zde jsou prováděny, jdou do majetku města. To znamená, že i robotický vysavač bude v majetku města, protože udržuje městské zařízení,“ uvedl starosta.

Kutinová se zeptala, komu jdou finance, které firma na Laguně vydělá. „Člověk předpokládá, že si soukromá firma pro svoji činnost kupuje svoje nářadí i nástroje. Teď jste zamítli 30 tisíc pro Linku bezpečí, která může zachránit život dítěti, ale 199 500 korun klidně soukromé firmě dáme i přesto, že firma na tom bude vydělávat,“ řekla na zastupitelstvu Kutinová.

„Ještě jednou opakuji - nedáváme soukromé firmě, investujeme do majetku města. To je zásadní rozdíl,“ odpověděl starosta Pavel Pacal.

Jaromíra Baráka zajímalo, jak vypadá vysavač tohoto typu za 200 tisíc. Šéf radničního odboru správy majetku a investic Pavel Kraus nejprve řekl, že stávající vysavač dosloužil. „Tvarově je to podobné jako automatické sekačky na trávu. Přístroj jezdí sám po dně bazénu a filtruje vodu. Kvůli chlorování vody je omezená životnost. Usmlouvala se cena, která je nižší než prodejní,“ sdělil zastupitelům.

Alexandru Svobodovou od barákovců zajímalo, kolik tedy nájemce bazénu bude městu platit za pronájem nového vysavače. „Na to je velmi jednoduchá odpověď. Provozovatel areálu má nájemní smlouvu, která se vztahuje na všechno zařízení v rámci nemovitosti,“ odpověděl starosta Pavel Pacal.

Tento projednávaný bod programu zastupitelstva, který tvořil hned několik různorodých úprav městského rozpočtu, nakonec nepodpořili pouze barákovci.