VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čekání na pas je stále nekonečné

Třebíč - Vytrvat několik hodin v dlouhé frontě musí ti, kteří si přijdou vyzvednout na radnici v Třebíči cestovní pas či občanský průkaz, případně o ně chtějí požádat. Dlouhé zástupy čekajících jsou zde přitom stále. Už několik měsíců.

11.7.2012
SDÍLEJ:

Agenda. Ilustrační snímekFoto: Deník

„Pro mě to není služba občanovi. Občan je tu rukojmí úřadu," zlobila se Anna Litterbachová z Třebíče. Přestože na úřad dorazila v pondělí kolem osmé hodiny, s vydaným číslem 103 přišla na řadu až po jedenácté hodině. „Navíc mi to zvedá náklady," utrousila, když si mezitím šla prodloužit parkování vozidla. Coby vytížená podnikatelka na dlouhé vysedávání nemá času nazbyt. Fronta se táhla chodbou, mnozí se netajili tím, že pro takovýto způsob zacházení s občanem pochopení nemají.

Na upozornění, že se mohli objednat přes internet, aby byli obslouženi přednostně, reagovali někteří, že většina vhodných termínů byla obsazená. Systém objednávání přes internet včera dokonce ukazoval, že termíny na cestovní doklady jsou obsazeny až do 10. srpna. „Naivně jsem přišla za deset minut dvě minulý týden v úterý. Ale stejně mě už neobsloužili," načrtla předchozí pokus Litterbachová. Kvůli dlouhému čekání se vypravila v pondělí za vedoucím odboru správních činností na radnici, aby zjistila, zda s neúnosnými čekacími lhůtami může radnice pohnout.

Přetížené úřednice

Podle vedoucího zmíněného oboru, Karla Prokeše, jeho tým udělal vše, co bylo v jeho silách. „Máme šest kvalifikovaných pracovnic a posílili jsme o tři brigádnice na rutinní práce. Ale máme jen čtyři kabinky, které jsou pro tento účel vybaveny přístroji. A ty jsou už plně vytížené," zmínil. Nemálo času zabere úřednicím i to, že za imobilními osobami na lůžku musí vyjíždět do terénu.

Podle Prokeše by bylo na jejich úřadě potřeba zařídit přístroji další kabiny, čtyři jsou málo. Jak poznamenal, na další nemá zatím MV ČR potřebné licence ani prostředky, jak jim prý z ministerstva opakovaně sdělili.

Na informaci o situaci v Třebíči reagoval z Ministerstva vnitra ČR z odboru tisku a public relations Břetislav Oliva překvapivě: „V současné době již nezaznamenáváme stížnosti úřadů ani občanů na dlouhé čekací doby a fronty na úřadech. Informace o tom, že na Městském úřadě v Třebíči je situace kritická, se k nám dostávají poprvé od Vás." Ministerstvo na potřeby úřadů na technické vybavení už dávno reagovalo, s dodavatelem vyjednalo slevu až 45 % z původní ceny. Možnost přiobjednání kabin využily města Znojmo, Mělník či Brandýs nad Labem, nikoliv Třebíč. Oliva upozornil, že nyní se připravuje další program. „V něm budou mít možnost města o nová mobilní pracoviště dodatečně požádat za ještě výhodnějších podmínek," řekl.

Nad situací se Anna Litterbachová zamýšlela: „Jako podnikatelka bych logicky, když je o službu nadměrný zájem, rozšířila otevírací dobu. Klidně bych i přibrala lidi. Případně bych zaplatila přesčasy nebo práci o víkendu. Nevím, proč by to nešlo zařídit i na úřadě." Na takovou myšlenku Karel Prokeš odpověděl: „Naše pracovnice jsou plně vytížené, více je už přetěžovat nelze. Odráží se to pak na nemocnosti."

Tajemník třebíčské radnice Stanislav Rosa vysvětlil, že rozšíření úředních hodin na sobotu by bylo možné pouze navýšením kvalifikovaného personálu. Problém je ovšem v tom, že odborná školení pro tyto pracovníky se konají jednou za čas, nejdříve v září. Od června počty žádostí o cestovní doklady klesají. Za květen evidovala radnice 1205 žádostí, v červnu už jen 816. Dobrou radou je i to, že o občanský průkaz lze žádat i na jiné radnici, kde jsou pro to zařízeni.

Autor: Eva Bártíková

11.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volby ve Starči.
5

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení