Přesná čísla z kroužkování budou ornitologové znát až během zimy, kdy se jim sejdou údaje ze všech koutů republiky. Podle prvních poznatků je ale tento rok výrazně podprůměrný. „U čápů je to extrémní, hůř na tom byly i vlaštovky a jiřičky, některé páry totiž svá mláďata krmí ještě v těchto dnech. Pravděpodobnost, že úspěšně přeletí na zimoviště, je ale u nich jen velmi malá," upozornil jednatel krajské pobočky České společnosti ornitologické Vojtěch Kodet.
Ani mláďatům z prvních jarních hnízd však příroda nepřála. Sužovalo je chladno a nedostatek potravy. „Hmyz se v takových podmínkách ukryl a ptáci se k němu nedostali. Nedostatek byl až takový, že to znamenalo smrt nejen pro mláďata, ale i některé dospělé jedince," líčil Kodet.
Některé páry vlaštovek však jarní hnízdění zvládly úspěšně, například ve Výčapech. Druhé mladé ale už odchovat nedokázaly. „Na hnízdo nasedly v srpnu a v září už jsme našli jen opuštěné hnízdo s uhynulými mláďaty," řekl Jiří Dobeš, který je hospodářem výčapského mysliveckého sdružení.
„Ptactva ubývá všeobecně a dlouhá zima a chladné jaro se na tom ještě víc projevilo," zamýšlel se.
Jeho slova potvrzují i ornitologové. Jejich dosavadní statistiky rozdělují ptáky našich podmínek na tři skupiny. „U třetiny druhů početnost narůstá, u třetiny kolísá a u poslední třetiny klesá. Problém je v tom, že přibývá vzácnějších druhů, ovšem v malých počtech, a ta klesající třetina zaznamenává úbytky ve velkých početnostech," řekl Vojtěch Kodet.
Pár čápů bílých sice do Třebíče na komín v Soukenické ulici zavítal, během roku ale nevyvedl jediné mládě. V červnu na něm navíc zasahovali i hasiči, které přivolali pracovníci Ligy na ochranu zvířat. „Paní, která to hnízdo pravidelně sleduje, nás upozornila, že čápi létají kolem hnízda, ale vyhýbají se mu. Měli jsme proto podezření, že jsou v hnízdě mrtvá mláďata," připomněl předseda LOZ ČR Petr Ondráček.
Na komíně ale hasiči našli jen prázdné hnízdo. „Podle ornitologů to bylo hlavně z toho důvodu, že čápi přiletěli pozdě, protože byla dlouhá zima," dodal Ondráček.