Bývalý starosta, filmový scénograf a špičkový hudebník. Hned tři ceny města udělovala poslední říjnový den Třebíč svým významným osobnostem. Plastiku v podobě velké ruky si převzali Pavel Heřman, Vojtěch Kolařík a Václav Šalbaba.

Herec Miloslav Mejzlík
Miloslav Mejzlík se stane čestným občanem Třebíče, udílet se budou i ceny města

Tradiční udílení ocenění, které je druhé nejvyšší po čestném občanství, si užil zejména Vojtěch Kolařík, kterého starší Třebíčané znají coby vynikajícího hudebníka ze „Šedého“ a zároveň výborného hokejistu, jenž střílel góly za svou milovanou Jiskru Borovina. Autor řady filmových aranžmá a zároveň malíř, který je zastoupený ve sbírkách po celém světě, sice už dlouho žije v Praze, ale na Třebíč nedá dopustit. „Tahle whisky je dobré a kvalitní pití,“ poznamenal k jednomu z dárků v podobě Trebitsch Whisky. „Stejně dobré a kvalitní, jako je naše vznešená Třebíč. Třebíč, která je v Unesco a o které každý, s kým se potkám, ví, o jaké město jde,“ nešetřil pětaosmdesátiletý Kolařík slovy chvály na město, kde vyrůstal.

Kolařík je díky své všestrannosti renesančním člověkem v pravém slova smyslu – stejně jako o pět let mladší Václav Šalbaba, který hrál od mládí na housle a zároveň se věnoval lehké atletice, v níž stále drží rekord v hodu kriketovým míčkem. Nakonec si ale vybral hudební dráhu, proslavil se jako dirigent a skladatel, přičemž hlavním působištěm se mu posléze stalo Švýcarsko. Nyní ale opět žije v Třebíči. „Už týden jsem si psal řeč, kterou zde pronesu. A naučil jsem se ji nazpaměť. Tak vám ji teď přednesu: ‚Jsem hrozně dojatej, moc vám všem děkuju,‘,“ rozesmál publikum svým proslovem Šalbaba.

Marta Mastná
Marta Mastná z Dašovského mlýna na Třebíčsku se dostane do encyklopedie

Bývalý starosta Pavel Heřman, který byl oceněn i pro své fotografické dovednosti, stál za záchranou třebíčského židovského města. „Děkuji za to ocenění a budu se snažit, abych tomu nedělal ostudu,“ prohlásil čtyřiasedmdesátiletý Heřman.

Udílení cen proběhlo jako vždy u příležitosti koncertu k výročí vzniku Československa. Tentokrát ve foyer Pasáže vystoupila formace Vilém Veverka Trio Plus, která si připravila autorské swingové písně i instrumentální ztvárnění písní známých kapel či melodie z muzikálů. Hosté tak ocenili zejména skladby Leonarda Bernsteina, George Gershwina, Paula Anka, Ennia Morriconeho či Freddieho Mercuryho.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prezident ocenil rodáka z Třebíče

Zdroj: Česká televize