Prostor bývalé obuvnické firmy značně prokoukl. Kromě toho, že několik firem zde již plně využívá zrekonstruované prostory pro své provozovny, příznivě začíná vyhlížet i exteriér. Likvidace křovin a plechových přístřešků vzhledu pomohla, nad údolím se již neklene ohyzdná kovová konstrukce.

Nový kruhový objezd by měl být zprovozněn v červnu.

Ještě letos zkrásní fasáda historické budovy se vstupní branou. V budově tzv. hradu se právě dokončují nové byty.

„Po rekonstrukci administrativní budovy v ulici Koželužská vznikne 27 bytových jednotek a sedm komerčních prostor. Jejich kolaudace je naplánována na červen 2012. Vzniknou zde byty velikostní kategorie 1+KK, 2+KK a 3+KK. Byty v první fázi nabízíme do družstevního vlastnictví, po kolaudaci je možné byty odkoupit do osobního vlastnictví,“ zmínila realitní makléřka firmy JMA a.s. Radka Florianová. Vedle administrativní budovy plánuje firma vybudovat navíc devět sociálně podporovaných bytů.

Zídka pod hradem, kde stávaly kdysi garáže, brzy zmizí. „Celý prostor se vyčistí a plánuje se tam výstavba dalšího bytového domu,“ řekl Martin Janík, marketingový manažer firmy TTS, která je majitelem zdejších pozemků spolu s firmami SVA, Elektro Klíma a také brněnskou společností JMA. Právě ta by ve zmíněném prostoru bytový dům s garážemi budovala.

Technické muzeum místo kotelny

V sousedství staré budovy s bránou již funguje nová lékárna. Vbrzku se změní sousední původní červená cihlová budova z dob továrníka Budischowského, kde ještě před nedávnem byla autodílna. „I tento objekt bychom chtěli opravit a zachovat u něj původní vzhled fasády. Na budovu navazuje ulička nesoucí právě jméno Budischowského. Sídlí v ní výrobce obuvi, který už interiéry své výrobny kompletně zrekonstruoval,“ poznamenal Janík. Podle jeho slov by celá ulička Budischowského měla v dohledné době dostat příjemnější vzhled po opravách fasád.

Někdejší budova kotelny se časem přemění na interaktivní ekotechnické muzeum, část budovy hodlá majitel využívat coby sídlo firmy. „K vidění zde budou stroje, které kdysi v borovinské továrně sloužily. Zajímavostí by mohl být kupříkladu funkční parní stroj. Konkrétní podoba muzea teprve vzniká, absolvovali jsme inspirační tour po technických muzeích v Evropě,“ líčil Janík.

Léto plné akcí pro veřejnost

I letos hodlají do areálu bývalé továrny přivábit návštěvníky na řadu neobvyklých akcí. Ty budou zahrnuty pod multikulturní festival Borovina živá dodnes, navazující na loňskou stejnojmennou výstavu. Festival bude slavnostně zahájen už 9. května. „Na třetí víkend v červnu chystáme do prostoru pod vstupní branou letní autokino. Nikde na Vysočině autokino zatím není. Návštěvníci přijedou autem a budou chytat zvuk do autorádií,“ vysvětlil Martin Janík.

V bývalém továrním areálu bude čilý ruch i v jiné předprázdninové dny. „Na červen plánujeme na venkovním prostranství uspořádat koncert kapely Mig 21 s volným vstupným. Posledních čtrnáct dní v červnu se tu uskuteční mezinárodní řezbářské sympozium. Máme již přislíbenu účast umělců z Japonska, Litvy, Lotyšska, Itálie a budeme mít i domácí zastoupení z Třebíče,“ zdůraznil.

Lákadlem pro děti i dospělé bude dobová bitva v historických kostýmech z II. světové války. Odehraje se v prostoru poblíž kotelny. „V plánu jsou tanky, letadlo i pyrotechnické efekty,“ přiblížil Janík.