Voliči vyberou sedmnáct nových náměšťských zastupitelů. Dosavadní dlouholetý starosta Vladimír Měrka, který je ve své pozici už šesté volební období a naposledy mu to „vyšlo“ jen díky těsnému hlasování zastupitelů, by rád starostoval opět. Je lídrem uskupení SNK Pro město Náměšť nad Oslavou. Záda mu na druhé pozici kryje radní a ekonomka Jana Homolová. Trojkou je Ladislav Široký, důchodce a dosavadní člen zastupitelstva.

„Prioritami našeho sdružení je především dělná spolupráce se všemi volebními stranami, které o to stojí, a klidný, napříč volebními obdobími jdoucí rozvoj města,“ uvedl Vladimír Měrka. Další priority jeho sdružení? Možnosti nového bydlení, rekonstrukce sokolovny, kvalitnější místní komunikace, pokračování regenerace uličního a volnočasového prostoru sídlišť, další etapy pobřežní komunikace cyklostezky, udržení kvality školních budov a učeben.

Radnici by rád řídil také Jan Kotačka, jednička na kandidátce uskupení Spolupráce aktivity a v současnosti místostarosta. Na druhém místě ho následuje dosavadní radní a ředitel DDM Petr Krátký, trojkou je učitelka Lucie Polehlová. Nekandiduje už dosavadní zastupitelka, lékařka Ivana Marková.

„Za prioritní považujeme realizaci akcí, na které jsme už získali dotace, a akcí, které máme projekčně připraveny. Mezi nejvýznamnější patří rekonstrukce sokolovny, přístavba odborných učeben na ZŠ Komenského, lokalita „Příhoří“ pro individuální výstavbu či cyklostezka,“ vyjmenoval Jan Kotačka.

Lidovci vysílají do boje o post starosty svou „jedničku“ Petra Širůčka, dosavadního zastupitele, který působí jako zemědělský inženýr. Dvojkou lidovecké kandidátky je Jaroslav Hrubý, chemik a městský radní, trojkou pak pedagožka Alžběta Lukasová.

„Budeme pokračovat v připravených projektech - sokolovna, cyklostezka, lokality pro bydlení, rekonstrukce komunikací, přičemž bychom rádi zapojili do společného rozhodování širokou veřejnost - participativní rozpočet, granty, výpomoci,“ zdůraznil Petr Širůček. „Dále chceme vyjednávat o přechodu přes trať U Křišťálova, rozšířit wi-fi připojení ve veřejných prostorách, rozšířit volnočasové nabídky u Rathanu, zřídit novou autobusovou zastávku blíž u náměstí, opravit památky, udržet mladé rodiny ve městě,“ doplnil.

Komunisté mají na prvním místě obchodního manažera a v současnosti zastupitele Jaroslava Fialu, na druhé příčce opět kandiduje zastupitelka a důchodkyně Vladimíra Weisová. Třetí pozici zaujímá technik Kamil Culík. „Chceme, aby se bezodkladně zahájily generální opravy bytů ve vlastnictví města v ulici Husova, aby se provedla rekonstrukce sokolovny, aby se dokončily rozpracované investiční akce, podpoříme výraznější financování sportu a volnočasových aktivit v Náměšti, zejména dětí a mládeže, dále mladých hasičů a kroužků při DDM, rozšíříme komunikaci s veřejností k zásadním otázkám plánu investic,“ vyjmenoval priority Jaroslav Fiala.

Zrušit část poplatků za odpady

Lídrem sociálních demokratů je projektový manažer Jiří Marek. Dvojkou kandidátky ČSSD je vedoucí pneuservisu Roman Gothard, trojkou vedoucí IT oddělení Petr Vojáček. Nekandiduje už dosavadní jediný zastupitel ČSSD Oldřich Mach.
„Naší prioritou je koncepce rozvoje města ne na čtyři, ale na 20 let, chceme také navýšení počtu míst ve školkách, důležité je dokončit privatizaci bytů v ulici Husova, opravit sokolovnu. Jsme pro zrušení poplatku za odpady pro občany do pěti a od 75 let, chceme novou volnočasovou zónu u rybníku Rathan,“ uvedl Jiří Marek.

Do voleb jde též uskupení Změna! Rozhodnete?, které tvoří výraznou opozici vůči současnému vedení radnice. Lídrem Změny a kandidátem na starostu je ekonom Ivo Matoušek. Druhé místo zaujímá právník Aleš Sázavský, na třetím místě figuruje právnička Gabriela Holková. Nekandiduje už dosavadní zastupitel Josef Bartes.

„Nejdůležitější je pro nás povolební uspořádání zastupitelstva města, ve kterém by měla o všem rozhodovat široká většina. Co se týče našich priorit, je to ekonomicky únosný městský bazén jako součást dostavby zimního stadionu a podpora sportu, zejména mládeže - s důrazem na pohybovou průpravu dětí předškolního věku,“ sdělil Ivo Matoušek.

Nevelkou pětičlennou kandidátku sestavila v Náměšti SPD. Pokud uspěje, stane se nováčkem v zastupitelstvu. Do čela se postavila sekretářka Marcela Severová, na druhém místě je řidič Lukáš Gotthard a na třetím elektrikář Jaroslav Řepa.

„Za prioritu považujeme rekonstrukce stávajících městských bytů, jelikož výstavba nových bytů není na pořadu dne a mladé rodiny s dětmi ani na tuto možnost finančně nedosáhnou,“ uvedla Marcela Severová. Dále SPD podpoří: zajištění sociálních služeb pro invalidní i starobní důchodce, včetně obstarávání nákupů, zastřešení parkovací plochy solárními panely u obchodních domů ve městě, opravu cyklostezek, důslednou azylovou politiku na komunální úrovni. Nepodpoří případné hlasování ohledně přijímání či přerozdělování nelegálních uprchlíků z cizích zemí.

Kdo naopak letos ve výčtu kandidujících subjektů chybí, je uskupení „Volba pro Náměšť“, které mělo dva zastupitele, a ANO 2011, jež mělo jednu zastupitelku Moniku Obornou. Ta je v současnosti poslankyní za Babišovo hnutí.

Kdo kandiduje na prvních třech místech:

KDU-ČSL (1)
1. Petr Širůček
2. Jaroslav Hrubý
3. Alžběta Lukasová

Spolupráce – aktivity (2)
1. Jan Kotačka
2. Petr Krátký
3. Lucie Polehlová

KSČM (3)
1. Jaroslav Fiala
2. Vladimíra Weisová
3. Kamil Culík

SPD (4)
1. Marcela Severová
2. Lukáš Gotthard
3. Jaroslav Řepa

ČSSD (5)
1. Jiří Marek
2. Roman Gothard
3. Petr Vojáček

Změna! Rozhodnete? (6)
1. Ivo Matoušek
2. Aleš Sázavský
3. Gabriela Holková

SNK – Pro město Náměšť n/Osl. (7)
1. Vladimír Měrka
2. Jana Homolová
3. Ladislav Široký

*Nováčkem je letos SPD. Kandidátku už nepostavilo ANO 2011 a „Volba pro Náměšť“
Zdroj: Volby.cz (ČSÚ)