Na řadě jsou Hrotovice a Vladislav

„Je to ukázka toho, že když dojde k dohodě partnerů v povodí, efekt na životní prostředí je o to významnější,“ uvedl ministr. Česká republika se zavázala, že do roku 2010 vyhoví přísnější směrnici, která se týká kvality vypouštěných odpadních vod.

„Nevím, když se dívám na čističky v Praze, jak tento termín splníme,“ poznamenal Bursík. Nařízení z Bruselu má zajímavý podtext: v tomto úřednickém centru Evropy jsou splaškové vody vypouštěny do řeky a posléze do moře…

Megaakce

Akce za 1,4 miliardy korun – Projekt Dyje I - se týkala výstavby či rekonstrukce kanalizací a čistíren odpadních vod ve čtyřech regionech: na Třebíčsku, Žďársku, Blanensku a Šlapanicku a dotkla se v 10 aglomeracích 129 tisíc obyvatel. Po dvouletém vyjednávání byl v roce 2002 v Bruselu tento záměr schválen pod přesným názvem „Projekt ochrany vod v povodí řeky Dyje – I. etapa“ a Evropská unie z Fondu soudržnosti uvolnila dotaci ve výši 68%. Dalších 5% přidal Státní fond životního prostředí, zbytek zaplatily svazky obcí.

Projekt byl odstartován v roce 2004 výběrem správce stavby a jednotlivých zhotovitelů, přičemž investorem celého projektu je Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí.

Na Třebíčsku se budovalo za 467,1 milionu korun

Konkrétně na Třebíčsku zvítězilo s nabízenou cenou 467,1 milionu korun sdružení firem PŘEMYSL VESELÝ stavební a inženýrská činnost s.r.o., VHS Břeclav s.r.o. a VHS plus s.r.o. Stavební práce byly zahájeny v březnu 2005, ukončeny pak v dubnu 2007. Termíny i rozpočty stanovené ve smlouvách se podařilo zhotoviteli dodržet.

Realizované stavby: nová ČOV a kanalizace Náměšť nad Oslavou, rekonstrukce ČOV a kanalizace v Jemnici, Jaroměřicích nad Rokytnou a v Moravských Budějovicích a kanalizace v Třebíči.

Připravena je II. etapa

Nyní už je připraven „Projekt ochrany vod povodí řeky Dyje – II. etapa“. Ten obsáhne opět Třebíčsko, Žďársko a Blanensko plus nově Dačice a Slavonice.

Na Třebíčsku se počítá s rozsahem prací v hodnotě 640,4 milionu korun. Rekonstruovat se budou jak čistírny odpadních vod, tak splaškové kanalizace v Hrotovicích a Vladislavi. V Třebíči samotné je počítáno s výstavbou dešťové zdrže. Ta by měla přinést snížení znečištění přepadajícího do toku při dešti – vodohospodáři jej nazývají první splach.

Celá druhá etapa by podle předpokladů měla stát 1,5 miliardy korun. Termín realizace závisí na udělení dotací, na které nyní radnice čekají.

Rekonstrukce páteřního rozvodu pitné vody

Konkrétně na Třebíčsku s rekonstrukcí kanalizací a čistíren odpadních vod přímo souvisí nyní započatá obnova páteřního rozvodu pitné vody. Tato akce za bezmála půl miliardy korun obsáhne výměnu hlavního potrubí, které přivádí pitnou vodu do Třebíče a rekonstrukci tří zdrojů – Heraltic a úpraven vody Mostiště a Štítary.