Značné překvapení vyvolalo náhlé rozhodnutí Evy Vaňkové, ředitelky Základní umělecké školy Třebíč, aby pedagogové do konce školního roku vyklidili budovu Resonance v Soukopově ulici. Vše se má prý přestěhovat do kulturního domu Fórum, kde ZUŠ Třebíč sídlí, a několika místností v přilehlé Pasáži. „Překvapilo mě to. A vypadá to, že se historie opakuje. Před asi dvanácti lety se řešilo to samé, tehdy jsem byla ještě holka. Moje kamarádka do Resonance tehdy chodila a úplně to obrečela,“ připomněla Alena Slabá z Třebíče.

Odloučené pracoviště ZUŠ Třebíč v Soukopově ulici známé jako Resonance. Pedagogové i žáci se mají vystěhovat do konce školního roku.
Šok pro žáky a učitele. Základní umělecká škola Třebíč opouští budovu Resonance

Co si myslíte o náhlém opuštění budovy Resonance? Napište nám na trebicsky@denik.cz.

Resonanci, tedy alespoň budovu, se tenkrát pro žáky i učitele podařilo zachránit. Jen se tehdy sloužila tehdejší ZUŠ Resonance s třebíčskou „zuškou“, jinak zůstalo vše víceméně při starém. I přesto tento krok vyvolal mezi Třebíčany značné pobouření. „Vím, že se tehdy i podepisovala nějaká petice. Lidé byli na Resonanci zvyklí. Podle mě je ten barák pro školu ideální. Netuším, k čemu jinému by měl vlastně sloužit,“ zamyslela se Slabá.

A jak to tak vypadá, zatím o tom nemají příliš jasno ani na radnici. ZUŠ Třebíč je totiž zřizována městem, a o osudu budovy Resonance tak rozhodnou zastupitelé. Ale ani mezi nejvyšším vedením města v tuto chvíli nepanuje jasná shoda, co si s budovou počít, až ji žáci a učitelé opustí.

Nasvědčuje tomu i krátká polemika, kterou mezi sebou před zraky novinářů vedli starosta Pavel Pacal a místostarosta Pavel Janata. „Zatím jsme to nijak výrazně neřešili a zvažujeme všechny možnosti. Myslím si, že v této fázi se dá vyloučit prodej,“ prohlásil Pacal.

Janata je k tomuto tvrzení ale mírně skeptický. „Já bych prodej nevylučoval,“ zareagoval na starostu.

Pacal vzápětí nato připustil i tuto možnost. „Říkám v této fázi,“ zdůraznil starosta, „uvidíme, co bude do budoucna. Jednou z alternativ budoucího využití může být i pronájem,“ vysvětlil starosta.

Stavební zákon

Podle něj přijde rozhodnutí během několika měsíců. „My zhodnotíme všechny věci, které s tím souvisejí. Na město se valí věci související se stavebním řízením,“ prohlásil Pacal, podle kterého se nedá předpovědět, jaká bude situace po prvním červenci.

Od tohoto data má platit novelizovaný stavební zákon, který změní působnost stavebních úřadů. „Nevíme, jestli se na jednotkových či dvojkových obcích někde zruší stavební úřady. Nevíme tedy, co bude i z hlediska prostorového. Z toho důvodu jsme se do těch úvah zatím nepouštěli,“ pokrčil rameny starosta. „Předpokládám ale, že přes letní prázdniny či do podzimu bychom chtěli vědět co a jak dál a jak s tou budovou naložíme. Určitě to ale není nic, kde by nás tlačila bota tak, že bychom museli rozhodnout rychle,“ doplnil Pacal.

Ten byl lídrem kandidátky Pro Třebíč, ředitelka Vaňková figurovala hned za ním na druhém místě a nyní zastává i pozici členky rady města. „Budova v Soukopově ulici není v posledním školním roce využívaná plnohodnotně. Čtyři učebny nejsou využívané vůbec, v ostatních učebnách probíhá výuka maximálně čtyři dny v týdnu. Celoroční provoz je proto neúměrně drahý,“ uvedla už dříve ředitelka ZUŠ Třebíč.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V bývalé poště v Demlově ulici se od září budou péct dorty a zákusky

Zdroj: Deník/Milan Krčmář