„Také trojkoalice je vzhledem k současné situaci nepravděpodobná,“ začal Jiří Běhounek, lídr ČSSD a kandidát na nového hejtmana. Tím se zužuje prostor na spolupráci sociálních a občanských demokratů, ČSSD a KDU–ČSL nebo menšinovou vládu. „Poslední variantu ale za velkou výhru nepovažuji.“

A kde zůstala možnost zasednout v radě s komunisty? „Otevřená spolupráce by byla velmi obtížná. V naší straně totiž na to nepanuje jednotný názor,“ přiznal Vladimír Novotný.

Ten dodal, že nová vládnoucí garnitura chce určitě udělat audit některých projektů. „Bude nás zajímat, kolik se ušetřilo slučováním škol, kolik peněz zaplatil kraj za přípravu převedení nemocnic na akciové společnosti. Netvrdíme, že je tam něco špatného, ale jako opozice jsme neměli dost informací,“ řekl.

Právě ty uslyší i členové předsednictva KVV ČSSD a všech 21 zastupitelů vítězné strany zítra. „Chceme, aby zastupitelé měli od začátku dostatek informací, aby náš klub dobře fungoval po celé čtyři roky. Na základě rozhodnutí předsednictva pak oznámíme dalším stranám, jaké budou naše nejbližší kroky,“ potvrdil Libor Joukl, šéf krajské ČSSD, důležitost čtvrtečního večerního jednání v krajské metropoli.