Projekt společnosti Bono Publico na rekonstrukci objektu předkládala skupina kolem obviněného budišovského exstarosty Ladislava Péti.

„Auditorská společnost nenalezla v rámci systému, tak jak byl tehdy nastaven, žádnou chybu, úmysl nebo manipulaci," řekl Rostislav Mazal z ministerstva pro místní rozvoj. Uvedl také, že v rámci projektu nebylo nic proplaceno, takže dotace nemohla být neoprávněně čerpána.

Z manipulací s dotacemi EU jsou kromě Péti podezřelí bývalý šéf kabinetů premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka.

Podle policie nadhodnotili cenu rekonstrukce Budišovského zámku na Třebíčsku tak, aby si mohli rozdělit zhruba 30 milionů korun. Policie v souvislosti s případem obvinila z přijímání úplatku i bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou.

Všichni členové obviněné skupiny kolem bývalého budišovského starosty Ladislava Péti byli v únoru propuštěni z vazební věznice na svobodu. Šéfa kabinetu českých premiérů Zdeňka Doležela ovšem poslala státní zástupkyně k soudu v souvislosti s korupční kauzou kolem privatizace Unipetrolu známou jako "pět na stole v českých".

Nynější audit doporučil v systému přidělování dotací provést několik změn, které by vedly k větší transparentnosti celého procesu. Eliminován by měl být především případný subjektivní přístup ke kritériím, podle nichž jsou projekty hodnoceny.

Paroubek: Kauza Budišov byla rozpoutána účelově

Předseda ČSSD Jiří Paroubek včera obvinil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu z toho, že loni, několik dní před senátními a komunálními volbami účelově rozpoutal kauzu údajně předražené rekonstrukce zámku Budišov na Třebíčsku. Prohlásil to na včerejší tiskové konferenci. Výsledek auditu, který prokázal, že dotace na opravu zmanipulovaná nebyla, považuje ČSSD za důkaz účelovosti obvinění proti Paroubkovi a jeho bývalé náměstkyni z ministerstva pro místní rozvoj Věře Jourové. Zatčení Jourové a další okolnosti případu měly podle Paroubka prokázat, že on i jeho okolí bylo v této kauze angažováno.

Budišov a Bono Publico podaly trestní oznámení na Řičáře

Vedení Budišova a obecně prospěšné společnosti Bono Publico podala nedávno trestní oznámení na architekta Marka Řičáře. Prý podváděl při zakázkách, které Bono Publico zadávalo jeho firmě. V jednu dobu totiž stál v čele obou subjektů. Právě Řičář přitom loni upozornil policii na údajnou manipulaci s dotacemi EU, ze které jsou podezřelí Zdeněk Doležel, úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka a Ladislav Péťa. Všichni tři muži jsou přitom mimo jiné obviněni z vydírání Řičáře. Městys Budišov a Bono Publico si loni nechaly vypracovat znalecký posudek na účetnictví obecně prospěšné společnosti, za které Řičář odpovídal. Posudek prý odhalil podezřelé transakce za 14 milionů korun.