A nově taky památkově chráněný dům v Purcnerově ulici číslo 60 – je to nepřehlédnutelný rohový dům s „cimbuřím“ u kostela sv. Jiljí, říká se mu také Blažkův dům. Zastupitelé už prodej této nemovitosti odsouhlasili, akceptovatelná cena začíná na deseti milionech korun. Dům má středověké jádro, je v něm restaurace a byt.

„Osobně jsem a budu na radě města prosazovat, abychom oba objekty prodávali obálkovou metodou. Aby uchazeči do poslední chvíle netušili, kdo se přihlásil a s jakou cenou. Aby se nikdo nemohl předem domlouvat a bylo to celé transparentní,“ podotkl starosta Vlastimil Bařinka v narážce na průběh některých minulých dražeb.

Podle Františka Bláhy z odboru investic budějovické radnice se od roku 2010 uskutečnily dva pokusy bývalou školku prodat, poprvé se přihlásili dva zájemci, ale „nedopadlo to“. Podruhé se nepřihlásil nikdo.

Patrové sklepení

Školka bývala v patrovém domě z první republiky. Až do ukončení činnosti měla od hygieniků schválený provoz, to znamená, že není ve vyloženě špatném technickém stavu. Zastavěná plocha je 261 metrů čtverečních, celkem pěkná zahrada má 1615 metrů čtverečních. Dům je v klidové městské zóně, kolem vede jednosměrka.

Blažkův dům v Purcnerově ulici je památkově chráněný, v přízemí je restaurace, v patře městský byt. Zastavěná plocha je 600 metrů čtverečních. Zajímavostí je dvoupodlažní sklepení, jedná se o stavbu se středověkým jádrem, jednotící atikou a cimbuřím. Má nárožní renesanční arkýř. Jeho pozdější renesanční podobu překryla gotizující úprava z devatenáctého století. Historický objekt má menší nádvoří.

„Naposledy dům prošel vyfatnější rekonstrukcí někdy po revoluci, přesné roky nevím, tehdy jsem na radnici ještě nepracoval. Dům je ve slušném stavu,“ zmínil Bláha.

Jaké budou termíny a přesné podmínky prodeje tohoto městského majetku, bude tedy jasnější po příštím pondělku.

„Jakmile se nám podaří prodat dům v Purcnerově ulici, budeme moci začít přemýšlet nad rekonstrukcí střechy na Základní škole Havlíčkova, nebude to nic levného, jedná se o částku okolo šesti, sedmi milionů korun. Zbytek peněz dáme do stavební rezervy,“ upřesnil starosta Bařinka. Taky peníze za prodej bývalé školky půjdou do stavební rezervy, kterou město využije na nutné opravy.