Téměř čtvrtina hlasů patřila v prvních volbách do Sněmovny v roce 1996 ČSSD, čtvrtá KSČM si připsala přes 13 procent. Volební účast tehdy dosáhla 82,5 procenta, celorepublikově necelých 76,5 procenta. Celkově tehdy zvítězila ODS s téměř třiceti procenty všech právoplatných hlasů.

Podpora hlavních levicových stran na Třebíčsku se potvrdila i v dalších pěti sněmovních volbách. Sociální demokraty a komunisty volila dohromady vždy přibližně třetina z celkového počtu 90 tisíc voličů. Výjimkou byly jen poslední volby v roce 2010, kdy tři tisíce hlasů získala Strana práv občanů Zemanovci.

Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity v Brně se na levicovém Třebíčsku nezmění nic ani v blížících se sněmovních volbách. „Zůstává pouze otázkou, jak moc se přelijí hlasy voličů pro SPOZ, KSČM a ČSSD. Součet hlasů pro tyto strany zůstane přibližně zachován," zamýšlel se.

Důvodů silné podpory levicových stran na Třebíčsku lze podle něj najít hned několik.

„Je to vyšší podíl starších obyvatel, vyšší podíl těch, kteří žijí od narození v jedné obci nebo v jejím blízkém okolí, tedy vyšší podíl rodáků, a také velký podíl těch, kteří jsou zaměstnáni na místech, která existovala před rokem 1990. Pro Třebíčsko je proto typické vojenské letiště, jaderná elektrárna a sekundárně zemědělství. Naopak pracovníků ve službách nebo v bankovnictví je podstatně méně," vysvětlil Pink.