Skupinka náctiletých kolem sebe máchá rukama. Jejich pohyby nedávají náhodnému pozorovateli žádný smysl – až člověka napadne, zda náhodou nepodlehli nějakému davovému šílenství. Vše ale vysvětluje zařízení, které mají nasazené na hlavách. Virtuální brýle je přenesly do jiné reality, v níž se teď snaží zmáčknout tlačítko, které vidí jen oni sami. V umělém světě totiž právě procházejí kolem jednoho z reaktorů Jaderné elektrárny Dukovany a snaží se postoupit do dalšího kola netradiční výukové hry.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Ta se jmenuje Reaktour a je naprostou novinkou, kterou nabízí infocentrum elektrárny návštěvníkům. Prvními „pokusnými králíky“, kteří ji na vlastní kůži naplno zkouší, jsou kvartáni znojemského Gymnázia Karla Polesného. „Ve velíně jsem si vybral možnost zažít krizovou situaci,“ hlásí nadšeně Robin Lipovský.

Ostatní mu přizvukují – v daném okamžiku si mohli zvolit ještě „zaměstnání“, ale nenašel se nikdo, kdo by chtěl ve velíně pracovat. Všichni raději se zájmem sledovali nenadálé blikání kontrolek a chaotické hemžení zaměstnanců elektrárny ne nepodobné bláznivým příhodám Homera Simpsona.

Člověk při procházce občas uvidí i další úsměvné věci. Stačí trochu porušit etiketu a odvrátit zrak od moderátorky. V reaktorovém sálu tak spatříte muže ve žlutém overalu, jak se zájmem sleduje natáčení. „To jste se napoprvé tedy opravdu dobře díval,“ směje se vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková a pak zvážní. „To byl člověk, který kontroloval kameru, zda vše pracuje bezpečně,“ vysvětluje.

Oslík v životní velikosti je novým přírůstkem do třebíčského betlému.
Už se veze: betlém v Třebíči rozšíří osel v životní velikosti. Podívejte se

Natáčení v jaderné elektrárně totiž nebylo jen tak. Panují zde velice přísné podmínky. „Natáčelo se třeba nad otevřeným reaktorem. Vše bylo několikanásobně jištěné, spolupracovaly na tom desítky lidí. Snímalo se i pomocí dronů, a protože je nad elektrárnou bezletová zóna, museli jsme získat povolení z Úřadu pro civilní letectví,“ vykládá ředitel elektrárny Roman Havlín s tím, že takto pořízené záběry jsou téměř světovým unikátem.

Právě možnost proletět se nejen nad elektrárnou, ale dokonce i chladicí věží, je další zajímavostí, nad níž kvartáni jásají. „Ty výšky byly fakt perfektní,“ rozplývá se Luka Ljubičić, který nešetří chválou ani na virtuální moderátorku. „To, co člověku ukazuje, je lehce pochopitelné a zároveň zábavné,“ dodává. Mimochodem, jméno moderátorky ve virtuální realitě zní XB2761, v civilu se však jedná o herečku Vandu Chaloupkovou známou hlavně z nekonečných seriálů Modrý kód či Slunečná.

Také Luka ve velíně zvolil krizovou situaci. Stejně jako všichni ostatní. „Já ne, já se nechal ve velíně zaměstnat,“ ozývá se Petr Šuleř – vedoucí Útvaru jaderné komunikace, který do Dukovan zavítal z Temelína. Pak ale dodává. „Teda vlastně… Až na druhý pokus. Napoprvé jsem taky zvolil abnormální stav,“ baví Šuleř svým přiznáním kolegy z Dukovan i gymnazisty.

Ti byli prvními, kdo si mohl vyzkoušet virtuální procházku místy, kam normální smrtelník nikdy nemůže vkročit. Nyní je však už přístupná každému jako součást prohlídky informačního centra dukovanské elektrárny.

Reaktour v Jaderné elektrárně Dukovany

Funguje od 23. listopadu 2022.

Procházka za pomoci brýlí pro virtuální realitu, kterou lze navštívit střežený prostor elektrárny, Čerenkovovo záření v reaktoru a vystoupat na samý vrchol chladicích věží.

Při procházce člověk nezapojuje pouze zrak – brýle snímají i pohyby rukou, takže lze mačkat i virtuální tlačítka. Je to novinka oproti virtuální realitě, kterou mají v JE Temelín, kde se do brýlí jen promítá obraz.

Prohlídka trvá asi dvacet minut, je v české a anglické verzi.