„Mám stále řadu aktivit. Už naledovali na zimním stadionu, tak chodím bruslit. Působím třeba v muzejním spolku, přes léto jsem plaval – v Budějovicích, ale i v Třebíči nebo v Jihlavě. A v zimě zřejmě vyrazím sjezdovat na lyže na některou z pěkných sjezdovek v okolí, třeba do Brtnice nebo na Šacberk,“ vyjmenoval. Je rád, že zdraví slouží.

Baví ho už zmíněná práce v muzejním spolku. Je tam v redakční radě. Podařilo se získat grant z Fondu Vysočiny, díky němuž vyjde další sborník. A baví ho číst vše o historii města i okolí. „Mám šest vnoučat, jsou velká, a tak nás už nepotřebují,“ poznamenal.

Husarským kouskem se za éry jeho starostování stal úspěšný výkup pozemků, na nichž dnes stojí obchvat města. „To byla neuvěřitelná záležitost, přínosná pro lidi, která se nám tehdy podařila. Pamatuju, že na počátku bylo šest zarytých odpůrců, nechtěli prodat. Pak už zůstal jen jeden a i ten nakonec s prodejem souhlasil,“ zavzpomínal.

Nekula, dlouholetý člen ODS, neskrývá, že stále poměrně pečlivě sleduje politiku. Když se nestihne dívat na zastupitelstvo v přímém přenosu, pustí si ho z internetu. „Těší mě, když vidím, jak se mladí zajímají. Víc, než to bývalo dřív. To je moc pozitivní a já to vítám,“ podotkl. Když někdo přijde pro radu, rád mu ji dá. Sám o sobě říká, že je trvalý optimista. „I v dobách, kdy jsem byl na radnici, jsem zažil, že co člověk, to jiný názor. Je to zcela obvyklé,“ naznačil.

Jan Nekula byl starostou města v letech 1992 až 2006. V období od roku 2000 do roku 2012 byl i krajským zastupitelem.