„Prověřujeme verze vyloupení památky, a dosud nemáme vyčíslené škody,“ prozradil včera reportérovi Deníku policejní mluvčí Martin Dušek.
Přestože zámek nepatří třítisícovému městu, místní samospráva jej chce chránit před nájezdy nenechavců.

„Památka má podle nájemce dostat kastelána. Byl by tu stálý dozor. Nejcennější exponáty se neztratily, ty hlídá elektronika. Depozity často kontrolujeme. Po domluvě sem zajíždějí policejní hlídky a dnes jsem s policisty jednal o namontování dalších čidel,“ vyjmenoval včera nová opatření starosta Brtnice Stanislav Jirků.

Pachatelé, aby se dostali k lupu, přelezli před týdnem zámeckou zeď a překonali bezmála dvacítku dveří. Některé poškodili a způsobili tak padesátitisícovou škodu.

Zloději vyřízli obrazy z rámů

„Obrazy vyřezali lupiči z rámů a ukradli dost věcí. Znaky, korouhve, kolovraty, přeslice a další originály,“ upřesnil první muž Brtnice. „Nová elektronika funguje spolehlivě. Po testu se okamžitě hlásí ostraha,“ připomněl starosta. Přestože lupiči neodnesli minulý týden v noci na čtvrtek nejcennější exponáty, památka přišla o předměty, které nelze nahradit.

Místní obyvatelka Jaroslava Zelená má zato, že pachatele mohla inspirovat přednáška o zámku v brtnickém kině. „ Je to katastrofa, co se stalo. Z mnoha míst v parku se dá dostat do zámku. Na přednášce se hovořilo o obrazech a věcech na zámku. To mohl být návod pro lupiče,“ nevyloučila Jaroslava Zelená.

Samospráva třítisícového města zajistila nejcennější část depozit. Pronajímatel, společnost Opus Moraviae, založená třebíčskou společností Archatt Památky, hledá cesty, jak co nejrychleji chátrající zámek stavebně zachránit a zajistit před lupiči.

Předseda správní rady společnosti Opus Moraviae architekt Petr Řehořka včera naznačil: „Zloději, krysy, které se dostanou všude, mě štvou. Raději v tichosti dělám na nezbytných věcech, než kreslím vzdušné zámky. Brzy budou znát změny k lepšímu.“