Vyplynulo to z dnešního rozhodnutí Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou. Jenom díky tomu, že se Broža u soudu domáhal vyvrácení otcovství, vyplynula na povrch výměna novorozenců v třebíčské nemocnici. Dnešní rozhodnutí soudu je prvním oficiálním rozhodnutím v tomto případu.

"Rozhodnutí o popření otcovství bylo jedinou možností, jak se Broža mohl u soudu domoci pravdy a zjištění, kdo je otcem a matkou dítěte, které s nimi žije ve společné domácnosti," řekl soudce Roman Švaňhal. Testy DNA, které měl soud k dispozici, podle soudce potvrdily, že pan Broža je otcem nezletilé dívky, kterou v současné době vychovávají Čermákovi pod jménem Veronika.

Vše podle soudce dopadlo nejlépe, jak mohlo. Nebude třeba nic měnit, děti se budou prokazovat současnými rodnými listy. "Rodiny navíc nejsou v konfliktu, mají zájem žít se svými biologickými dětmi," dodal Švaňhal, který prý podobný spor o záměnu dětí ze své praxe nezná.

Přestože testy DNA už dříve ukázaly, že Broža a Trojanová nejsou rodiči Nikoly, bylo podle právníků nutné právoplatné rozhodnutí soudu, od něhož se budou odvíjet další právní úkony, například změna jména. "Další soudy nebudou třeba, bude stačit prohlášení všech zúčastněných před soudem, že jsou rodiči druhých dětí, a výměna by měla být právně v pořádku," míní jihlavský advokát Pavel Kasal.

Jenom biologičtí rodiče jsou podle soudce oprávněni dát jméno a příjmení svému dítěti. "Ač se to zdá paradoxní, Broža a Trojanová dali svému dítěti jméno Nikola. Čermákovi svou dceru pojmenovali Veronika. Na tom nemůže nic změnit to, že po dobu deseti měsíců žily tyto děti u někoho jiného než u svých biologických rodičů," řekl Švaňhal.

Soud v případu uložil znalecký posudek, odebral vzorky DNA celkem šesti lidem, tedy i druhému manželskému páru Čermákových z Přibyslavic na Třebíčsku, kteří podle dosavadních zjištění policie vychovávají skutečnou Nikolu, která se narodila Brožovi a Trojanové. Rodiče obou holčiček se již domluvili na výměně dětí do 9. prosince, kdy mají narozeniny.

Pokud by chtěli nepraví rodiče dále pečovat o dítě, které není jejich, museli by podle českých zákonů požádat o jeho osvojení. K adopci by potřebovali souhlas pravé rodiny. Pokud by ho získali, případně pokud by praví rodiče do šesti měsíců neprojevili o dítě zájem, rozhodnl by soud o adopci. Kdyby nebyli známi biologičtí rodiče, musel by být stanoven poručník dítěte. Tím by se stal orgán sociálně právní ochrany dítěte nebo dítěti nejbližší osoby, tedy nebiologičtí rodiče, kteří se už o dítě starají, popsal oficiální úřední postup právník ministerstva práce a sociálních věcí.

"V konkrétním třebíčském případě by platilo, že kdyby se páry rozhodly nechat si děti, musely by si vzájemně dát souhlas k osvojení. Pak by musely požádat soud o svěření dítěte do náhradní rodinné péče," řekl právník MPSV.

Broža se na soud obrátil na doporučení švagra, protože měl pochybnosti o svém otcovství k dítěti, jež vychovával s partnerkou. Oba rodiče byli tmavovlasí a děvčátko blondýnka. Švagr Brožu přesvědčil, aby si nechal udělat testy otcovství. Z nich vyplynulo, že otcem dívky není. Otec proto požádal žďárský soud, aby byl zbaven otcovství. Matka dítěte ale trvala na tom, že dítě má s ním. Proto soud nechal provést testy i u matky. Z nich vyplynulo, že k dítěti, které vychovávala, ani ona nemá pokrevní vztah. Vzpomněla si, že dítě mělo den po porodu velmi rozdílnou váhu a prověřováním byla zjištěna výměna dětí v porodnici.

Vedení třebíčské nemocnice hodlá zveřejnit závěry svého vyšetřování záměny novorozenců v pátek na tiskové konferenci.