Kulturák se budoval pod hlavičkou Technických služeb Okříšky, které zvládly část prací. „Na odbornější věci a řemesla jsme vybrali specializované firmy, přičemž jsme oslovili ty místní nebo z blízkého okolí. Vidíme v tom větší záruku kvalitního provedení, dílo bude jejich vizitkou,“ popsal okříšský starosta Zdeněk Ryšavý, jak dům vznikal.

A něco, jak už bylo řečeno, se udělalo brigádnicky. Především za pomoci hasičů, ale i dalších obyvatel a zástupců místních spolků. Důvodem je nejen úspora nákladů, ta sice není úplně nevýznamná, ale v rámci celé akce není tím nejpodstatnějším.

„Především byla snaha zapojit veřejnost, aby k budoucímu kulturnímu domu měla hlubší vztah a podle toho se i chovala. Právě místní spolky zde budou pořádat plesy, zábavy a další akce, takže si budovy, na jejíž stavbě se podílely, budou více vážit,“ je přesvědčený Ryšavý.

Zná i jiné obce, které zapojují lidi do staveb. „Ne třeba v bezprostředním okolí. Je pravda, že u investice této velikosti další příklad neznám. Ale někdo musí být průkopník, že?“ Odpověděl starosta na otázku, jestli se městys v poslední době někde inspiroval.

Uvnitř nového kulturního domu v Okříškách vysychá čerstvý lak na parketách a všechny práce finišují, aby se tu lidi mohli společně sejít př slavnostním otevření. Uskuteční se v sobotu 22. září od 15 hodin, nebude chybět bohatý program.

Co dalšího v Okříškách stihli za poslední čtyři roky? Postavili hasičskou zbrojnici za 8,8 milionu korun, rovněž z vlastních zdrojů. V loňském roce pořídili hasičům novou tatrovku za 7,8 milionů korun, sehnali na to 85 procentní dotaci. Letos rekonstruují sportovní areál za sokolovnou za víc jak osm milionů, víc jak polovinu nákladů pokryje dotace z ministerstva školství. Dále za pět milionů zateplili školní tělocvičnu, vybudovali osvětlený chodník k Fraenkische a do části Cihelna.