Vysočina je tradičně dominantním krajem v pěstování brambor. Těch se však v roce 2023 sklidilo oproti předchozímu roku o třináct procent méně. Informoval o tom Český statistický úřad.

Podle statistických údajů se loni na Vysočině sklidilo přibližně 156 tisíc tun brambor. To je o 23 tisíc tun méně (o 13 %) než v roce předchozím.

close Údaje o sklizni zemědělských plodin v předchozím roce v Kraji Vysočina. info Zdroj: Český statistický úřad zoom_in Údaje o sklizni zemědělských plodin v předchozím roce v Kraji Vysočina.

Osevní plocha brambor zůstala přibližně stejná, ale hektarový výnos se meziročně propadl o 4,27 tuny (-12,7 %). Navzdory menší úrodě se ale i v roce 2003 podílela Vysočina na produkci brambor v Česku téměř jednou třetinou.

Meziroční růst naopak zaznamenali statistici v úrodě řepky. Sklidilo se jí necelých 142 tisíc tun, to je o 14 tisíc tun (11,1 %) více než v roce 2022. Větší objem řepky byl sklizen pouze ve Středočeském kraji (293 tisíc tun).

Meziročně se na Vysočině navýšily také osevní plochy řepky, a to o 3 645 hektarů, (o 9,7 %). Nepatrně vyšší byl i hektarový výnos (+1,2 %).