Letní počasí přímo vyzývá k opravám silnic a stavebním pracím, pár vozovek se proto zavře a řidič aby městem kličkoval jak zajíc s loveckým psem v patách. Ještě si nezvykl na dopravní situaci u vjezdu do Třebíče směrem od Stříteže, kde se kvůli novému nákupnímu centru staví kruhový objezd, a už ho čekají další komplikace. Uzavírka Bráfovy třídy a Sucheniovy ulice, jednoho z nejfrekventovanějších úseků v centru.


Jihlavské Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se tam chystá dát opravit povrch silnice I/23. Výměna asfaltového krytu, provázená uzavírkou, proběhne od soboty 26. července do neděle 3. srpna. „Na době omezení jsme se po složitých jednáních dohodli s třebíčskou radnicí a policií. Je možné, že některé dokončovací práce se protáhnou, ale na provoz to už nebude mít vliv,“ uvedla ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.


Týdenní dopravní omezení je prý tím nejmenším nutným zlem. Původně mělo být mnohem delší. „Snad až dva měsíce. Na náš popud se cesta uzavře na minimální dobu,“ řekl šéf třebíčského dopravního inspektorátu Petr Dobeš. V souvislosti s uzavírkou se podle něj komplikace dají s jistotou očekávat. „Už dnes je to jako na barikádách. Třebíč není přizpůsobená takovéhle frekvenci dopravy. Šoférům bude cesta zkrátka mnohem déle trvat,“ konstatoval.


A s potížemi počítá i radnice. Silnice se však opravit musí a těžko rozhodovat, kdy je ten nejvhodnější čas. Zda v době dovolených a zvýšeného přílivu turistů či během školního roku, kdy jede mnohem více dálkových autobusů. „Navíc rekonstrukce je záležitostí ŘSD a my nemůžeme říci, že se bojíme komplikací a proto silnici opravit nechceme,“ řekl místostarosta Jan Karas, v jehož kompetenci je odbor dopravy.


Opravy úseku silnice I/23 mají probíhat ve třech etapách. Dvě z nich si vyžádají úplnou uzavírku, jedna pouze částečnou. Snad nejkritičtější bude nejen pro řidiče doba, kdy se zavře celé Masarykovo náměstí a objížďka povede přes náměstí Karlovo. „Tohle omezení bude nejhorší,“ potvrdil Karas.


O něco lepší má být dopravní situace při uzavírce Sucheniovy ulice. Silnice kolem autobusového nádraží je čtyřproudá, jeden dvoupruh bude vždy průjezdný.


A omezení se dotkne i cestujících městskou autobusovou dopravou. Na Komenského náměstí se v uvedený čas bez náhrady zruší zastávky linek 4 a 8, linky číslo 1, 3, 5, 7 a 9 nepojedou přes Sucheniovu, U kapličky a Revoluční.

Uzavírky silnice I/23 v době od 26.7. do 3.8.

I. etapa – úplná uzavírka od křižovatky s ulicí B.Václavka po křižovatku na Komenského náměstí
II. etapa – částečná uzavírka od křižovatky Komenského náměstí po křižovatku s ulicí Dr. Antonína Hobzy (silnice II/410)
III. etapa – úplná uzavírka od křižovatky s ulicí Dr. Antonína Hobzy po křižovatku s ulicí Esperantistů