VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Borovinští četníci mají vlastní knihu

Třebíč - Na železnici mezi borovinskou zastávkou a třebíčskou stanicí došlo k pokusu o vykolejení vlaku. Situaci a šest set cestujících zachránil duchapřítomný strojvedoucí, kterému se podařilo soupravu včas zastavit. Událost, k níž došlo na podzim roku 1936, řešili tehdy i borovinští četníci. Díky posilám z Třebíče a Jihlavy se jim podařilo pachatele chytit. 

7.3.2015
SDÍLEJ:

Tomáš Rohovský právě do knihy dává razítko borovinské četnické stanice. Foto: Deník/František Vondrák

Byl jím holičský pomocník. Po havárii vlaku měl v plánu ve zmatku okrást zraněné a mrtvé. Tím si chtěl vydělat na svatbu a vlastní holičskou živnost. Tento skutečný příběh z našeho města je jedním z případů, které ve své knize s názvem Četnická stanice Třebíč 2 Borovina v letech 1918 až 1945 popisuje její autor Tomáš Rohovský. Četníci za první republiky museli řešit nejrůznější případy od drobných krádeží, přes požáry až po vraždy. Mord v událostech borovinských četníků nenajdeme. „Ale je tam případ, kdy borovinské a třebíčské četnictvo zastřelilo v židovském městě pachatele. Ten před tím u Borovinského rybníka postřelil svoji švagrovou," říká Rohovský.

Krom popisů skutečných případů, které museli borovinští četníci řešit, najdou čtenáři v knize také popis fungování četnictva i výpovědi pamětníků četnické éry v Borovině. „Podařilo se mi sehnat i dva potomky četníků, kteří na stanici sloužili," doplňuje Rohovský. Následuje výběr let se seznamy četníků. „V příloze ještě čtenáři najdou dvě zásadní události, které se týkaly celého tehdejšího Československa. Tou první je generální stávka ve dvacátých letech. Ač to mnoho lidí neví, Třebíč v ní měla hodně významné místo. Druhá souvisí se vzpomínkou dcery po jednom z četníků, který byl nasazen do boje proti banderovcům," popisuje autor.

K tématu knihy se Tomáš Rohovský dostal díky svému zájmu o historii, který jej drží již od mladých let. „Zároveň jsem členem klubu vojenské historie v Jindřichově Hradci. S ním vystupuji na různých akcích jako četnický strážmistr. Navíc jsem Boroviňák. Narodil jsem se tam a Borovina je mi blízká," vysvětluje. Tomáš Rohovský je sám policista, a tak může porovnávat rozdíly či podobnosti mezi tehdejšími a dnešními muži zákona. „Když se člověk začte do zákona o policii, některé formulace v něm jsou hodně podobné těm ze zákona o četnictvu," porovnává autor publikace.

Rozdíly jsou pochopitelně zejména v technice. Kvůli menší mobilitě museli být dříve četnické stanice v téměř každé větší obci. Jedna se nacházela například i v Hartvíkovicích. „Obchůzky prováděli buď pěšky nebo na bicaklu. To muselo mít na špicích na zadním kole udělaný kryt, aby se tam četníkům nezamotala šavle," sděluje Rohovský. Další rozdíly byly i ve výzbroji. „Ta nebyla příliš praktická. Četníci museli nosit pušku na rameni, na ní měli nasazený bodák. A šavli u pasu. Z dobových materiálů lze vyčíst, že z toho pramenila spousta úrazů. Stávalo se například, že četník upadl, když kráčel při obchůzce mezi vesnicemi lesem a bylo kluzko. Pochvou na šavli si propíchl břicho a zemřel," popsal.

Kniha by již nyní měla být k dostání ve všech třebíčských knihkupectvích. Informace o ní lze najít na webu knihy www.cetnicitrebic.cz.

Autor: František Vondrák

7.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení