Čtěte také: Byty Na hradě čekají na své budoucí majitele

Světlo světa již spatřil kruhový objezd, který protínají ulice Zámeček a nově také Tomáše Bati. Ta tak ponese odkaz bývalého areálu obuvnické továrny světoznámého zlínského průmyslníka.

Po rozsáhlé rekonstrukci se představila i budova bývalých kanceláří, které se proměnily v byty. Také další objekty se dočkají nemalých stavebních zásahů, včetně takzvané vily.

„Pracuje se na nájemních bytech podporovaného bydlení. Takových bytů máme stále nedostatek," řekla místo- starostka Třebíče Marie Černá s tím, že výstavba bytů vhodných pro mladé rodiny či seniory přinese hned několik pozitiv. „Přispěje ke zvelebení této části města a zároveň uspokojí potřeby našich budoucích spoluobčanů," doplnila místostarostka.

Bez zájmu města a úsilí podnikatelů by k oživení Boroviny nikdy nedošlo. Spolupráci si pochvaluje vlastník nemovitostí bývalé továrny Bopo. „Prvotní je sice vždy myšlenka, ale musím vyzdvihnout hlavně úzkou spolupráci s městem i s dalšími majiteli budov," řekl jednatel TTS Group Richard Horký.

Rekonstrukce vily je, po bytových jednotkách Na hradě, druhou etapou revitalizace borovinské čtvrti.

„Do konce letošního roku bude provedena přibližně jedna třetina rekonstrukčních prací a příští rok budou dokončeny. Krom bytů zde vzniknou i další prostory pro občanskou vybavenost," poznamenal Miloslav Pop, generální ředitel společnosti JMA Group a zároveň zhotovitele rekonstrukčních prací.

Tím ale rozsáhlé plány, které mají Borovinu opět přimět k životu, nekončí. „Třetí etapou projektu je výstavba multifunkční budovy na pozemku pod byty Na hradě. Její součástí by měly být prostory pro občanskou vybavenost včetně obchodu. Nahoře navíc vzniknou další bytové jednotky," upřesnil Pop.

Nedílnou součástí radikální proměny popelky mezi třebíčskými čtvrtěmi by měla být i nová pracovní místa, která v budoucnu nabídne sama JMA. „Budeme se snažit přispět i k řešení třebíčské nezaměstnanosti, a proto do Boroviny částečně přesuneme výrobu JMA technology, která se zabývá projektováním a výstavbou bioplynových stanic," slíbil generální ředitel společnosti.

KAMIL ČERNÝ